I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Źródła naszego stulecia

Źródła naszego stulecia

Rozpoczął się właśnie rok 2022 – rok w którym szkoła nasza (w obecnym polskim kształcie) obchodzi swoje 100-lecie. Nasza niemiecko-polska przeszłość to istotna cząstka dziejów tego regionu, zatem przyglądając się historii szkoły dostrzeżemy specyfikę czasu, w którym żyli, uczyli się i pracowali nasi starsi koledzy.

Rozpoczynamy właśnie cykl prezentacji zbiorów naszej Szkolnej Izby Pamięci. Wzorem wielu dzisiejszych placówek muzealnych, ukazane pamiątki publikowane będą w kolejności dość przypadkowej. Ci, którzy zechcą zainteresować się naszym jubileuszowym cyklem, będą mieli okazję zapoznać się ze zbiorami z którymi niejednokrotnie trudno obcować w przestrzeni wystawienniczej.

Aby przechowywane u nas artefakty z przeszłości mogły pełniej do nas przemówić, zostaną opatrzone krótkim komentarzem, w którym ukazany zostanie kontekst ich wytworzenia. Z pewnością wielu z naszych absolwentów posiada dodatkową cenną wiedzę w tym temacie, zatem zapraszamy Państwa do przesyłania wspomnień i komentarzy.

Razem utrwalmy nasze stulecie…

Dariusz Jądro, Artur Łojek