I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Święto matematyki 2021 – relacja

Święto matematyki 2021 – relacja

W poniedziałek 25 października w naszej szkole już po raz szósty zostało zorganizowane Święto Matematyki.

W ramach imprezy odbyło się kilka ciekawych wydarzeń, w których licznie wzięli udział uczniowie naszej szkoły.

Punktualnie o 9.00 wystartował Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora Szkoły. Uroczyście imprezę rozpoczęła Pani Dyrektor Gabriela Chomicka życząc wszystkim dobrej zabawy! Turniej rozgrywany był systemem szwajcarskim, tzn. każdy z uczestników rozegrał 9 rund po 5 minut (szachy błyskawiczne). W zawodach bezkonkurencyjna okazała się mistrzyni szachowa Martyna Starosta (kl. 1e), drugi był Bartosz Panek (kl. 3a), a trzeci Karol Krolczuk (kl. 1f). Kolejne miejsca zajęli Maciej Leżoch (kl. 3cl), Jakub Rosa (kl. 2a) i Piotr Skrzypczyk (kl. 3f). Wyróżnienia otrzymali Grzegorz Wantuła (kl.2f), Michał Holona (3fl), Paweł Juzek (kl.1e) i Tobiasz Folwarczny (3e). Za obsługą sędziowską i organizację zawodów odpowiedzialny był klub szachowy MKSz Rybnik, który reprezentował Kacper Tomaszewski. Serdecznie dziękujemy za sprawne przeprowadzenie turnieju i liczymy na dalszą współpracę w kolejnych edycjach! Szczególne podziękowanie dla p. Katarzyny Hlubek za nawiązanie współpracy z MKSz i współorganizację turnieju. Panu Dyrektorowi Arkadiuszowi Tabackiemu dziękujemy za wręczenie dyplomów, medali i oczywiście nagrody głównej pucharu! Podsumowując imprezę wyraził radość, że ta dyscyplina sportowa zyskuje coraz większą popularność. Może to za sprawą serialu „Gambit królowej”?

W auli wybrane klasy wysłuchały dwóch wykładów popularno-naukowych pt. „Geometria nieeuklidesowa” oraz „Matematyka wyborcza”. Wykłady gościnnie wygłosił, na zaproszenie p. Katarzyny Hlubek, dr Łukasz Dawidowski z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w ramach współpracy naszej szkoły z uczelnią. Dziękujemy Panu Łukaszowi za uświetnienie naszej imprezy już po raz kolejny! Po wykładzie uczniowie mieli okazję do zadawania pytań bezpośrednio prowadzącemu z czego chętnie skorzystali.

Turniej „1 z 10” dla klas pierwszych sprawdzający wiedzę matematyczną wygrał po zaciętej walce Bartosz Miera (kl. 1e). Podium uzupełnili Kasper Borczykowski (kl. 1f) i Karolina Zając (również z klasy 1f). Uczniowie musieli wykazać się wiedzą z geometrii, algebry czy arytmetyki. Odpowiadali na różnorodne pytania np. ile osi symetrii ma prosta? Jaka jest najmniejsza liczba pierwsza? Czy 0 jest liczbą naturalna? Gratulujemy wiedzy i odwagi wszystkim uczestnikom! Dziękujemy uczniom z klasy 1b za udekorowanie auli i fachowe przeprowadzenie turnieju. Nad całością czuwała p. Halina Czech.

Wciąż nie jest rozstrzygnięty konkurs na plakat matematyczny! Prace możecie dostarczać do końca października do p. Adama Doliby. Część z nich można już podziwiać na wystawie na auli szkolnej.

Dodajmy, że we wszystkich klasach pierwszych i wybranych klasach drugich zostaną rozegrane w tym tygodniu zawody klasowe sudoku. Dla wszystkich chętnych czeka również konkurs origami. http://zs1.rybnik.pl/swiatowe-dni-origami-2021.html

Wydarzenie zorganizowali nauczyciele matematyki I LO. Koordynatorem całości i pomysłodawcą imprezy jest Aleksandra Wolny-Kowalska.