I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Sukcesy naszych recytatorów!

Sukcesy naszych recytatorów!

W tym roku szkolnym recytatorzy reprezentujący gimnazjum i liceum odnieśli niebywałe sukcesy w wielu różnych kategoriach konkursów recytatorskich.

7 lutego w ZSEU odbyła się kolejna edycja Regionalnego Konkursu Recytatorskiego pt.: „Miłość niejedno ma imię – poezja miłosna XX-XXI wieku”. Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny pokazali, że interpretować poezję można na wiele sposobów. III miejsce zajął Dominik Sodzawiczny z z klasy 1g za interpretację wiersza Juliana Tuwima „Zupełnie nieznajomej raz widzianej„, zaś wyróżnienia otrzymały: Aleksandra Malanowska (1c)  recytująca fragment prozy Sławomira Mrożka oraz Emilia Słońska (1a) prezentująca dzieło Wisławy Szymborskiej „Wieża Babel„.

W kolejnym, tym razem Miejskim Konkursie Recytatorskim, sukces odniosły dwie nasze uczennice. W przesłuchaniach konkursowych dla uczniów klas VII i VIII szkoły podstawowej oraz III klas gimnazjalnych wzięło udział 22 uczestników. W jury zasiedli: Karina Abrahamczyk-Zator ? aktorka, piosenkarka oraz dyrektor Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach, Mateusz Banaszkiewicz ? aktor, wokalista i artysta kabaretowy, a także Zofia Paszenda ? reżyser teatralny, animator teatrów dziecięcych i młodzieżowych.

W tym roku komisja oceniająca zwróciła uwagę na wysoki i bardzo wyrównany poziom prezentacji a także ciekawy dobór repertuaru, toteż miłym zaskoczeniem była wiadomość, iż

I miejsce zajęła Paulina Stachak z klasy IIIA, a II miejsce Laura Hanak z klasy IIIB.

Laureatki pierwszego i drugiego miejsca reprezentowały miasto Rybnik  w Regionalnym Konkursie Recytatorskim dla Szkół Podstawowych i Gimnazjów ?Mały OKR 2019?, które odbyły się 27 marca w Teatrze ?Korez? w Katowicach. Bezkonkurencyjna okazała się Laura Hanak z klasy III B, która pokonała 37 konkurentów i zajęła I miejsce. Uczennica w maju będzie reprezentowała nasz region na Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim w Bielsku-Białej.

28 marca w klubie Wisus w Żorach odbyły się kolejne eliminacje ? tym razem do XVII Wojewódzkiego Konkursu Poezji Zbigniewa Herberta pod honorowym patronatem żony poety, Katarzyny Herbert. Do finału zakwalifikowały się trzy uczennice naszego gimnazjum: Emilia Bienek (IIIB), Paulina Stachak (IIIA) oraz Laura Hanak (IIIB), które w nagrodę wezmą udział w profesjonalnych warsztatach teatralnych prowadzonych przez aktora i trenera Michała Skibę.

5 kwietnia trzymamy kciuki za nasze uczennice, które w MOK w Żorach będą reprezentowały naszą szkołę w finale XVII Konkursu Recytatorskiego im. Zbigniewa Herberta. Miejmy nadzieję, że dziewczęta nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa 😉

Powodzenia!

Opiekunkami merytorycznymi są nasze polonistki:

Joanna Mikszta (Paulina Stachak),

Aleksandra Kotas (Emilia Słońska),

Marzena Bajorska (Aleksandra Malanowska, Dominik Sodzawiczny, Laura Hanak).