I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Frankofonia

Frankofonia

W tym dniu, w 1970 roku, w Niamey, w Nigrze, powstała pierwsza międzyrządowa organizacja Frankofonii: Agencja ds. współpracy kulturalno-technicznej, która została następnie przemianowana na Międzynarodową Organizację Frankofonii (OIF).

Międzynarodowa Organizacji Frankofonii zrzesza 57 krajów i rządów o statusie członków oraz 20 krajów obserwatorów, w tym Polskę, położonych na pięciu kontynentach.

Międzynarodowy Dzień Frankofonii jest nie tylko okazją do świętowania języka francuskiego, lecz również do przypomnienia, że między językami i kulturami istnieje ścisły związek i że język jest nośnikiem kultury. Jest to też okazja, by przypomnieć o wartościach wspólnych dla krajów należących do OIF, takich jak poszanowanie różnorodności kulturowej, obrona demokracji i praw człowieka, dostęp do edukacji i zrównoważony rozwój.

Frankofonia w naszej szkole

Od roku 2013, w marcu lub kwietniu, zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do wspólnego świętowania. Każda szkoła przedstawia program w języku francuskim: piosenkę, utwór poetycki, taniec. Na zakończenie wspólna degustacja potraw francuskich.

Frankofonia 2013: