I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Eksploracja archeologiczna uczniów 3c i 3d

Eksploracja archeologiczna uczniów 3c i 3d

W dniu 09.09.2021r. uczniowie klas 3c i 3d z nauczycielami Małgorzatą Małek, Iloną Lendel, Stanisławem Kucharczakiem brali udział w eksploracji archeologicznej, zgodnie z metodyką badań archeologicznych pod opieką dr Magdaleny Przysiężnej-Pizarskiej z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego.

Trochę informacji o pracach:

W wtorek 27.06. 2021 roku, rozpoczęto prace związane z ekshumacją cmentarza więziennego w Strzelcach Opolskich. Znajduje się ono na terenie dawnego boiska KS. Budowlani. Miejsce zostało wyznaczone na podstawie dokumentacji archiwalnej oraz notatkom prasowym, pochodzącym z okresu międzywojennego. W jednej z gazet (Oberschlesien in Bild nr 17) opublikowano fotografię cmentarza z lat 30-tych XX wieku. Udało się również pozyskać zdjęcie lotnicze, pochodzące z 1945 roku, gdzie widoczne są rzędy krzyży cmentarnych. Zakład karny nr 1 w Strzelcach Opolskich został wybudowany w latach 1885-1889. Wydaje się słusznym sądzić, iż cmentarz mógł powstać jako zwarta część więzienia. Nie mamy również precyzyjnej wzmianki w którym roku zaprzestano grzebania zmarłych, uznajemy za prawdopodobne, że w 1945 roku, mógł już być zamknięty dla nowych grobów. W grudniu 1945 roku, teren więzienia i cmentarza został przekazany władzom polskim, a w 1946 roku, cały obszar został wyrównany, a jego powierzchnię pokryła gruba warstwa ziemi, widoczna doskonale podczas prac archeologicznych.

W badaniach ekshumacyjnych, jako dysponent pozwoleń – Fundacja Silesia, a eksploracji archeologicznej, zgodnie z metodyką badań i analizami antropologicznymi dokonali: z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego dr Magdalena Przysiężna-Pizarska wraz ze studentami kierunku HIT 40+, studentami i pracownikami Wydziału Prawa i Administracji UO, dr Agata Cieślik wraz ze studentami z kierunku Biologia Człowieka UW, Drużyna Wczesnośredniowieczna Ryś, Małgorzata Małek wraz z Iloną Lendel, Stanisławem Kucharczakiem, Markiem Małkiem z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Powstańców Śląskich w Rybniku oraz jako instytucja wspierająca Przedsiębiorstwo Przemysłu Obuwniczego w Strzelcach Opolskich. Prace zakończono 26.09.2021. Wydobyto 71 pochówków.