Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku „Zaduszki powstańcze”, czyli „Szkoła pamięta”

„Zaduszki powstańcze”, czyli „Szkoła pamięta”

100-lecie Powstań Śląskich i 80. rocznica wybuchu II wojny światowej to dobra okazja, aby w przeddzień święta Wszystkich Świętych oddać hołd bohaterom tego czasu. Tym bardziej, że na Rybnickim Cmentarzu Komunalnym znajdują się groby związane z tymi historycznymi wydarzeniami.

Dnia 31 października br.grupa młodzieży, złożona z uczniów klas 1 f oraz 2c, udała się  na Cmentarz Komunalny w Rybniku, aby w kończącym się “Roku Powstań Śląskich” oddać hołd bohaterom i zarazem patronom naszej szkoły. Odbyło się to w ramach godziny wychowawczej oraz zajęć przedmiotu uzupełniającego „historia i społeczeństwo”. Inicjatywa ta zorganizowana została wspólnie przez nauczycieli historii I LO, nauczycieli wychowania fizycznego oraz młodzież szkolną  przy wsparciu Dyrekcji Szkoły.

Podczas uroczystości na cmentarzu przypomniano najważniejsze fakty z życia Alfonsa Zgrzebnioka oraz czyn śląskich powstańców roku 1919. Na mogile owego dowódcy POW Górnego Śląska z czasu I Powstania Śląskiego młodzież złożyła zaś znicze oraz okazałą kompozycję kwiatową z okolicznościowym napisem: “100 lat pamięci i chwały. “Powstańcy” – Powstańcom Śląskim”. Brzmienie tego tekstu ustalili sami uczniowie – uczestnicy hołdu pamięci.

“Oni walczyli o wolność. O to, aby stać się gospodarzami na swojej ziemi”- podkreślono w jednym z przemówień. Zwrócono też uwagę na fakt, że  tematyka Powstań Śląskich nie potrafi jeszcze zaistnieć w świadomości społecznej regionu tak wyraźnie, jak w przestrzeni ogólnopolskiej udało się tego dokonać z Powstaniem Warszawskim. Dlatego dumne noszenie bluzy z logo szkoły, to też promocja i przyznawanie się do tradycji, która nas konstytuuje.

W przypadku pozostałych klas naszej szkoły, tego dnia na lekcjach historii również pojawiła się tematyka powstańcza. Wykorzystano m.in. film dokumentalny poświęcony osobie Alfonsa Zgrzebnioka. Był to merytoryczny wstęp do obchodów VI Dnia Patrona Szkoły, który odbędzie się już 12 listopada br.

Kończąc uroczystość na rybnickim cmentarzu, wszyscy uczestnicy, zachęceni przez MEN akcją  „Szkoła pamięta”, udali się do kwatery Żołnierzy Września 1939 r. Również tam minutą ciszy uczczono bohaterów obrony Rybnika sprzed 80. lat.

Wszystkim uczestnikom należą się podziękowania za zaangażowanie i godną postawę.