I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku XXIV Festiwal Teatrów w Jęz. Ang. – relacja

XXIV Festiwal Teatrów w Jęz. Ang. – relacja

Przedstawiamy relację z XXIV Festiwalu Teatrów w Języku Angielskim im. Floriana Nowaka, który odbył się w piątek 16 marca 2018 roku w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Rybniku.

Na zdjęciu klasa 1f z I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku

16 marca 2018 roku został kolejnym wielkim dniem wpisanym do historii naszej szkoły. Już od porannych godzin na auli 1 LO im. Powstańców Śląskich w Rybniku huczało od oklasków oraz westchnień wyrażających zachwyt widowni.

Tego dnia odbyła się 24 edycja Festiwalu Teatrów w Języku Angielskim im. Floriana Nowaka, który wpisał się w tradycję naszej szkoły i z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością.

Sztuką teatralną można bawić, zachęcać ludzi do uśmiechu, zdradzić swoje poczucie humoru. Teatr jednak jest na tyle plastyczny, że może w malowniczy sposób skrytykować otaczającą nas rzeczywistość, zmusić do refleksji, zapewniając widzom niezwykle spędzony czas.

W tym roku artyści przygotowujący spektakle zadbali raczej o nastrój skłaniający do kontemplacji, a tym samym przyciągnęli uwagę publiczności. A jeśli już mówimy o przyciąganiu uwagi, warto wspomnieć, że pierwszy raz na naszej scenie, pojawił się niezwykły aktor w postaci szczura domowego! Wspomniany, wyjątkowy członek obsady, pojawił się w spektaklu pt. ?ANOTHER BRICK IN THE WALL? przygotowanym przez ZSŻŚ Kędzierzynie-Koźlu. Była to niesamowita opowieść… o nas? O naszym życiu? Każdy z nas jest indywidualistą posiada własne pasje, umiejętności, sposób, w którym widzi otaczającą nas rzeczywistość. Jednak z biegiem dni, tygodni, lat tracimy to, co czyni nas wyjątkowymi, by stać się kolejną cegiełką w ścianie budującej nasze społeczeństwo. Nasuwa się więc pytanie, czy warto?

Ograniczenia, istnieją. Czy być może są tylko wytworem naszej wyobraźni? Jak prowadzić życie, by nie żałować własnych decyzji? A może wystarczy rozejrzeć się, spojrzeć na drugiego człowieka i znaleźć w nim cząstkę siebie? Na te wszystkie nurtujące pytania możemy odpowiedzieć po spektaklu pt. ?THE WORLD IS YOUR OYSTER?, wystawionym przez II LO w Rybniku.

Jak możemy przypuszczać, nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli. Decyzje, jakie podejmujemy, często są nietrafione. Obwiniać możemy samych siebie lub szukać winnego gdzieś dalej. Oskarżę diabła! To on uwodzicielsko obiecuję, kusi, karmi pokusami. Idealnie pasuje na nadanie mu plakietki „źródło zła w moim życiu” ? taki sposób myślenia przybrały postacie w spektaklu „THE TRIAL OF OUR HEARTS” przygotowanym przez VI LO w Bielsku-Białej. Inscenizacja udowadnia, że to właśnie my, pozornie „niewinni”, stajemy się przyczyną własnych problemów.

Niezwykłą kreatywnością wykazali się uczniowie I LO w Rybniku. Przedstawili sztukę o czworgu bohaterów, którzy niekoniecznie podążali właściwą ścieżką. Następuje czas, w którym muszą dowiedzieć się, co ich łączy, co mają ze sobą wspólnego. Dzięki retrospekcjom łączymy teraźniejszość i przeszłość bohaterów a tym samym dowiadujemy się jakie sekrety skrywają. Tajemniczość, groza, ale i ogromne napięcie ? to wszystko znajdziemy w spektaklu „ETERNAL SINS” klasy 1f, której opiekunem była pani Beata Pawlas.

Drugi spektakl gospodarzy pt. „UBI SUNT?”, przygotowany przez klasę 2a pod opieką pani Eweliny Granieczny, przyciągnął również wielką uwagę. Przepełniona ascezą sztuka podkreśliła profesjonalizm, z jakim przygotowany został spektakl. Oszczędna w wyrazie gra aktorska została dopełnioną grą światła. Tematem sztuki był los osób niesłusznie uznanych za zmarłych i związane z tym wyrzuty sumienia, które nagle dają o sobie znać. Jak długo jesteśmy w stanie się usprawiedliwiać? Jaka jest granica między przeznaczeniem a przypadkiem?

Jury jak co roku intensywnie obradowało nad przyznaniem honorowych pierwszych trzech miejsc. Ostatecznie wyniki były następujące:

Wyniki:

I miejsce ? II Liceum Ogólnokształcące im. A. Frycza-Modrzewskiego w Rybniku ?THE WORLD IS YOUR OYSTER?

II miejsce ? Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu ?ANOTHER BRICK IN THE WALL?

III miejsce ? VI Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej w Bielsku- Białej ?THE TRIAL OF OUR HEARTS?

Najlepszy Aktor ? Marek Kanior -VI Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej

Najlepsza Aktorka ? Nikola Ledwoń – Zespół Szkół nr 2 im. ks. prof. J. Tischnera w Żorach

Nagroda Szkoły Językowej Britannia za najlepszą wymowę ? Filip Smyczek – II Liceum Ogólnokształcące im. A. Frycza-Modrzewskiego w Rybniku

Nagroda Szkoły Językowej Pascal Connect:
? indywidualna ? brak
? grupowa ? I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku ?ETERNAL SINS?

Nagroda Ukrytego Jurora ? I Liceum Ogólnokształcące im. K. Miarki w Żorach ?THE PRICE OF DREAMS?

Konkurs na plakat promujący XXIV Festiwal Teatrów w Języku Angielskim im. Floriana Nowaka:
I miejsce ? Marlena Kalwar / Paulina Sołtanowicz 1g
II miejsce ? Anita Zaklukiewicz 2b
III miejsce ? Marta Pander / Justyna Miszczak 2b

Dokładnie rok temu salwami śmiechu nagradzaliśmy kolejne sztuki wystawiane na ?Powstańczej? scenie, tym razem otrzymaliśmy sporą dawkę refleksji. Poziom festiwalu rośnie, aktorzy dają z siebie wszystko, widownia pęka w szwach. Nurtuje więc tylko jedno pytanie; co czeka nas za rok, w jubileuszową 25. edycję festiwalu?

Autor galerii zdjęciowej – Mateusz Pawela: