I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku XX Dolnośląski Festiwal Nauki, Wrocław 2017

XX Dolnośląski Festiwal Nauki, Wrocław 2017

W dniach 21.09, 25-27.09 klasy drugie i trzecie biologiczno- chemiczne (b i c) uczestniczyły w zajęciach i wykładach w ramach XX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

Była to już kolejna edycja, w której nasi uczniowie aktywnie wzięli udział.

Uczniowie klas trzecich: zwiedzili Regionalne Centrum Krwiodawstwa we Wrocławiu, zapoznali się z praca ośrodka i przeszli ?drogę krwiodawcy? – od rejestracji do oddania krwi. Na Uniwersytecie Przyrodniczym wzięli udział w warsztatach dotyczących wytworów skóry i naskórka kręgowców ? włosy, pióra, łuski, zęby, pazury. Na Politechnice Wrocławskiej poznali prostą metodę izolacji DNA z własnej śliny oraz wzięli udział w warsztatach i konkursie ?Molekularna joga ? jak zwinąć białko na 102 sposoby?. Na Uniwersytecie Medycznym poznali  metodykę tworzenia tzw. map serca i wysłuchali wykładu z toksykologii sądowej. Nie zabrakło również czasu na relaks w Ogrodzie Japońskim oraz Ogrodzie Zoologicznym, gdzie dużym zainteresowaniem cieszyło się Africarium.

Klasy drugie uczestniczyły w laboratorium z mikrobiologii na Uniwersytecie Medycznym, podczas którego zapoznali się z diagnostyką mikroorganizmów i wykonywali barwione preparaty bakteryjne metodą Gramma.

Nauczycielki biologii: Izabela Wróblewska, Małgorzata Niedziela