I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku XIV Konkurs Poezji Metafizycznej

XIV Konkurs Poezji Metafizycznej

3 października 2016 roku mieliśmy przyjemność wysłuchać finalistów XIV Konkursu Poezji Metafizycznej. Kolejne spotkanie z utworami mistrzów słowa, interpretowanymi przez uczestników, na długo pozostanie w naszej pamięci.

Prezentowane przez młodzież umiejętności recytatorskie zachwyciły zarówno jury, jak i nas. Bruno Schulz powiedział: ?poezja to są krótkie spięcia sensu między słowami?. Słowa te z pewnością stanowiły inspirację dla uczestników do poruszającej deklamacji prezentowanych tekstów poetyckich.

Decyzją jurorów, w składzie: przewodniczący – profesor Tadeusz Sławek, Joanna Klima, reporterka TVP – Lidia Tarczyńska oraz aktor Teatru Śląskiego Andrzej Warcaba, zwycięstwo przypadło Jagodzie Kuźmińskiej z V LO im. Andrzeja Struga w Gliwicach, która zaprezentowała utwór ?Jarzmo? George’a Herberta. Na podium znaleźli się jeszcze Marcin Pietrzyk z X LO im. Ignacego Jana Paderewskiego w Katowicach oraz Sara Rupacz z V LO im. Andrzeja Struga w Gliwicach. Zarówno zwycięzcy, jak i pozostali uczestnicy zostali uhonorowani licznymi nagrodami.

Oprócz szanownego jury, gościliśmy także wiceprezydenta miasta Rybnik – Wojciecha Świerkosza, biskupa kościoła ewangelicko-augsburskiego Pawła Anweilera oraz proboszcza parafii ewangelicko-augsburskiej w Wiśle ? Waldemara Scheinthauera, a także ojca Serafina Sputka.

Na widowni obecni byli również wolontariusze Hospicjum Domowego im. św. Rafała Kalinkowskiego w Rybniku. Trafne są słowa, które skierowały do wolontariuszy prowadzące Julia Maciejczyk i Agata Matla – ?jesteś tak wielki, jak sprawa, której służysz?. W podziękowaniu za serce i wysiłek włożony w prowadzenie hospicjum, uczniowie naszej szkoły przygotowali dla tych szczególnych gości podarunki. To dowód przyjaźni, jak też naszego szacunku wobec hospicjum. O tej niezwykłej więzi świadczą również kwitnące przed budynkiem naszej szkoły żonkile.

Na szczególne uznanie zasługują takżeprowadzące całą imprezę ? Julia Maciejczyk i Agata Matla, które wprowadziły nas w metafizyczny nastrój. O ten sam nastrój zadbał także wielokrotnie nagradzany chór Bel Canto, pod batutą Lidii Marszolik. Według samego profesora Tadeusza Sławka, młodzi chórzyści dali niezwykły popis swoich umiejętności. Gwoździem programu był recital piosenek Marka Grechuty w wykonaniu aktora Teatru Rozrywki w Chorzowie ? Kamila Franczaka oraz akompaniującego mu Radosława Michalika. Ich występ dostarczył świetnej rozrywki całej publiczności.

To już kolejna edycja Konkursu Poezji Metafizycznej, która dostarczyła nam tylu emocji i wrażeń związanych z poezją. To niezwykłe doświadczenie pozwoliło nam obcować z kulturą na najwyższym poziomie. Zapewne spotkamy się już za rok, na co serdecznie zapraszamy!