Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Warsztaty filmowe w naszej szkole

Warsztaty filmowe w naszej szkole

W środę 12 czerwca od szóstej godziny lekcyjnej klasa 1d miała okazję uczestniczyć w profesjonalnych warsztatach filmu dokumentalnego. Odbywały się one w ramach projektu "O Powstaniach Śląskich - z pokolenia na pokolenie", realizowanego przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Dzięki 3-godzinnym warsztatom licealiści mogli poznać specyfikę pracy planu zdjęciowego, popróbować swoich sił przed kamerą, ale też operować kamerą i zrealizować dźwięk do filmu.

Wcześniej przygotowany scenariusz tego dokumentu oparty został na pracy konkursowej Klaudiusza Marka  – również ucznia klasy 1d,  a do jego zredagowania i ostatecznej  realizacji  przyczyniły się:  Elżbieta Łęgowik oraz Agata Szarecka.

Przed kamerą ? jako aktorzy ? stanęli: Oliwia Nawrat, Anna Perduta , Hanna Woźnica, Julia Koczar, Agnieszka Szypuła, Rafał Molski,  Krzysztof Kurdziej oraz Patrycja Rosa. Nasi dźwiękowcy (Julia Koczar i Klaudiusz Marek) oświetleniowiec (Krzysztof Kurdziej) oraz odpowiedzialni za kamerę (Krzysztof Głomb) spisali się świetnie w swoich rolach. Wszystko uwieczniła nasza fotograf planu – Julia Kaiser, której zdjęcia publikujemy niżej.

Zgłoszeni do projektu pierwszoklasiści bardzo postarali się o to, aby film realizowany w słonecznej spiekocie wyszedł naprawdę dobrze. Pracowali  pod czujnym okiem wychowawcy klasy Dariusza Jądro. Nagrania realizowane były tak wewnątrz budynku, jak i na terenie obejścia szkoły.

Całe to wydarzenie nie mogłoby się odbyć, gdyby nie twórcy i realizatorzy tego przedsięwzięcia, czyli Kamil Niesłony oraz Maciej Marmola. Przyjechali do nas aż z Świętochłowic, z Muzeum Powstań Śląskich. Zadowoleni ze współpracy planują zorganizowanie w przyszłym roku dla uczniów I LO jeszcze bardziej rozbudowanych 5 dniowych warsztatów filmowych.

Warto jeszcze dodać, że sam projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura-Interwencje 2019 r.”

 

Elżbieta Łęgowik