I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Adam Giza: telewizja bez tajemnic

Adam Giza: telewizja bez tajemnic

9 listopada w ramach Jubileuszowego Festiwalu Nauki ? JuFeNalia 2017/ 2018 odbyło się spotkanie z Adamem Gizą ? absolwentem naszej szkoły. Prowadzący w interesujący sposób opowiedział uczniom o kuluarach pracy w telewizji. W czasie wykładu uczniowie wybranych klas mogli poznać m.in. zasady tworzenia programów telewizyjnych typu morning show.

Adam Giza pochodzi z Rybnika, jest absolwentem I LO w Rybniku i Uniwersytetu Śląskiego Wydziału Nauk Społecznych (kierunek politologia) w Katowicach. Ukończył także studia z zakresu logopedii i emisji głosu (Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej). W latach 2008-2015 był prezenterem Telewizji Silesia (TVS), gdzie prowadził: poranny program na żywo, prognozę pogody, talk-show oraz liczne gale. W latach 2012-2016 był prezenterem prognozy pogody portalu Onet.pl oraz programu ?Model Search? w Fashion TV Europe w 2011, czy radia Planeta FM w latach 2010-2013.

Obecnie Adam jest prezenterem porannego programu TVP 1 ? ?Dzień Dobry Polsko?, który jest kontynuacją programu ?Kawa czy herbata?? ? pierwszego polskiego programu typu morning show. Widzowie mogą także kojarzyć Adama z licznych udziałów w programie ?Wielki Test Wiedzy? TVP, gdzie w turnieju z zakresu zdrowia zdobył 3 miejsce. Nasz absolwent miał także okazję próbować swoich aktorskich sił w serialu ?Komisariat? w TVP1. Podczas 54. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu Adam Giza wręczył nagrodę Annie Wyszkoni w kategorii premiera roku.

Fot. Barbara Zaparty-Piasecka, Jakub Bednarczyk, Mateusz Pawela

Tekst: Marzena Bajorska