I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Sukces w Finale Olimpiady Teologii Katolickiej

Sukces w Finale Olimpiady Teologii Katolickiej

Robert Kolarczyk, uczeń klasy pierwszej w I Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Śląskich w Rybniku, zwyciężył w XXV Olimpiadzie Teologii Katolickiej. Biorąc pod uwagę łączną liczbę uczestników tegorocznych zmagań o laur najlepszego młodego teologa w Polsce, Robert pozostawił za sobą ponad 12 tyś. rywali.

Gospodarzem etapu ogólnopolskiego tegorocznej edycji Olimpiady była diecezja łomżyńska. Z tej racji w Łomży, w dniach od 16 do 18 kwietnia, gościło 123. uczniów szkół ponadgimnazjalnych z 41. diecezji. Archidiecezję Katowicką reprezentowali przedstawiciele dwóch rybnickich liceów: Magdalena Pakura i Robert Kolarczyk z I LO oraz Roman Kluger z II LO. Młodzieży towarzyszyli ich katecheci, odpowiednio ? ks. Piotr Piekło i ks. Rafał Borkowy.

Po czwartkowej gali rozpoczynającej etap finałowy OTK i nocy, którą jedni wykorzystali na odpoczynek po podróży, a inni na powtórzenie wiedzy, rozpoczęła się część pisemna zmagań. Polegała ona na rozwiązaniu testu złożonego z 35 pytań. Na jego wyniki uczestnikom przyszło czekać do następnego dnia, jednak piątkowe popołudnie organizatorzy umilili gościom proponując zwiedzanie Tykocina i Strękowej Góry zwanej ?Polskimi Termopilami?.

Ostatni dzień (sobota) rozpoczął się mszą św. pod przewodnictwem biskupa Janusza Stepnowskiego, ordynariusza diecezji łomżyńskiej. Na zakończenie Eucharystii dziekan Wydziału Teologicznego UKSW w Warszawie i zarazem przewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady, ks. prof. Piotr Tomasik, odczytał nazwiska pierwszej dziesiątki finalistów, których czekała jeszcze część ustana zmagań. W tej ?złotej dziesiątce? znalazł się Robert Kolarczyk. Jednocześnie Magda Pakura i Roman Kluger dowiedzieli się, że kończą Olimpiadę uzyskując tytuł finalisty.

Etap ustny, który miał ostatecznie ustalić kolejność laureatów, polegał na udzieleniu odpowiedzi na trzy pytania z wylosowanego uprzednio zestawu. Tutaj również na ogłoszenie wyników trzeba było poczekać. Nastąpiło ono podczas uroczystej gali zamykającej Olimpiadę. Po energetycznym występie zespołu ?Dzień dobry? i udekorowaniu finalistów odczytano nazwiska laureatów poszczególnych miejsc, począwszy od dziesiątego. Jako ostatni został wyczytany Rober Kolarczyk!

Zajmując pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Finale XXV Olimpiady Teologii Katolickiej Robert wygrał pielgrzymkę do Ziemi Świętej i tablet. Uzyskał także prawo do indeksu na wyższe uczelnie w Polsce, m.in. na Uniwersytet Warszawski, UKSW w Warszawie, UAM w Poznaniu, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytet Opolski czy Uniwersytet Śląski w Katowicach. Kierunki wśród których może wybierać to oprócz teologii również filozofia, psychologia, pedagogika, filologia klasyczna, filologia polska, kulturoznawstwo, europeistyka, historia, historia sztuki, prawo, administracja, stosunki międzynarodowe, dziennikarstwo, matematyka, informatyka, chemia czy fizyka.

Tegoroczna edycja OTK poświęcona była sakramentom uzdrowienia, czyli spowiedzi i namaszczeniu chorych. Na każdy z trzech etapów przygotowany była literatura obejmująca fragmenty Pisma Świętego, dokumenty Kościoła i artykuły naukowe. Etapy: szkolny (rozegrany w listopadzie ubiegłego roku) oraz diecezjalny (z początku marca) polegały na rozwiązaniu pisemnego testu przygotowanego przez organizatorów. Od dwóch lat, w etapie centralnym, naszą Archidiecezję reprezentują wyłącznie uczniowie rybnickich szkół.

Kolejny finał XXVI już Olimpiady Teologii Katolickiej zaplanowano w dniach 31 marca ? 2 kwietnia 2016 roku w Łowiczu. Temat przyszłorocznych zmagań, to: ?Święty Jan Paweł II wychowawca młodych?.

ks. Piotr Piekło