I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Spotkanie profilaktyczne z Dobromirem Makowskim

Spotkanie profilaktyczne z Dobromirem Makowskim

W minioną środę młodzież naszej szkoły poznała wyjątkowych ludzi ? Dobromira i Sebastiana. Spotkanie z gośćmi odbyło się w auli i zgromadziło ok. 200 uczniów wraz z towarzyszącymi im nauczycielami.

Już wchodząc na salę dało się odczuć, że nie będzie to zwyczajna konferencja; jedna z tych, na których prelegent snuje swoją smętną opowieść, a słuchacze kulturalnie (bo przecież w ciszy) przeglądają snapy i dyskutują za pośrednictwem Messengera. Dobywający się z głośników energetyczny Rap oraz Fullcap na głowie brodacza z mikrofonem w ręku niewątpliwie budziły ciekawość wszystkich. A potem się zaczęło; oficjalnie: ?Spotkanie profilaktyczne z Dobromirem Makowskim w ramach projektu współfinansowanego przez miasto Rybnik?, a mniej oficjalnie: niesamowity czas refleksji nad sensem ludzkiego życia, refleksji nie tyle teoretycznej, ale opartej o świadectwo życia wypływające z otwartego serca człowieka, który pokochał siebie, Boga i tych, do których przyszło mu mówić; człowieka, który wygrał życie, choć to życie nieźle ?skopało mu tyłek?.

Spotkanie trwało dwie godziny lekcyjne i powinno mieć przerwę, jednak gdy zadzwonił dzwonek nikt na sali go nie słyszał (albo nie chciał słyszeć), wszyscy byli ciekawi, co jeszcze powie (albo zarapuje) Dobromir, kogo jeszcze wahaczy z tłumu, czy następna anegdota sprawi, że wszyscy wybuchną salwą śmiechu, czy będą ukradkiem ocierać łzy?

Klasyczna retoryka uczy, że dobra mowa powinna się kończyć podsumowaniem; Dobromir Makowski zna tę zasadę, jednak po co mówić skoro jest Rap i po co pisać gotowe teksty, skoro jest freestyle?!? I tak na koniec spotkania popłynęło niczym nieskrępowane przesłanie o tym, że ?warto mówić kocham, nim będzie za późno?, że ?od używek ważniejsze są relacje?, że ?kim będziesz jutro decydujesz dziś?, że ?możesz być sobą w świecie, który nas kształtuje?, że ?naprawdę warto z mądrością żyć?!!!

Tekst: Piotr Piekło