I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Rewizyta w Castres

Rewizyta w Castres

Grupa uczennic wraz z opiekunkami Aleksandrą Kotas i Elżbietą Paniczek udały się z rewizytą do Castres (Francja) samolotem z Pyrzowic przez Frankfurt do Tuluzy, do Zespołu Szkół Notre-Dame w dniach od 8 do 15 października 2015.

Przypomnijmy, że Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich, gościł w kwietniu 2015 roku grupę uczniów z Ensemble Scolaire Notre-Dame z Castres, szkoły z regionu Midi-Pyrénées, a wszystko dzięki pomocy Honorowego Obywatela Rybnika, pana Jacques?a Beaulieu, który skontaktował te dwie szkoły.

W czasie tygodniowego pobytu uczestnicy wyjazdu mieli okazję uczestniczyć w zajęciach, zwiedzić Castres i jego muzea Jean Jaur?sa, Goi, ogrody miejskie, popłynąć barką podziwiając wspaniałe krajobrazy okolic.

Kolejne dni to zwiedzanie Albi, katedry Św. Cecylii, muzeum Toulouse-Lautreca, dalej Tuluza i muzeum sztuki współczesnej z wystawą czasową Picassa.

Pobyt w rodzinach okazał się niemałym wyzwaniem, tym bardziej, że często jedynym językiem komunikacji pozostawał francuski, a o to przecież organizatorom wyjazdu chodziło.