I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Projekt Krokus

Projekt Krokus

Klasa 2d o profilu humanistycznym pod opieką pani Marzeny Bajorskiej zasadziła na skwerku szkolnym tuż pod ?Drzewkiem Wolności? 32 cebulki żółtych krokusów.

Irlandzkie Towarzystwo Edukacji wraz z Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie od 2009 roku realizuje międzynarodowy ?Projekt Krokus?, którego celem jest upamiętnienie półtora miliona żydowskich dzieci oraz setki tysięcy dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie Holokaustu i II wojny światowej. Celem projektu jest również uświadomienie młodzieży niebezpieczeństw związanych z dyskryminacją, uprzedzeniami i nietolerancją. Każda szkoła, przyłączająca się do owego przedsięwzięcia, otrzymuje cebulki żółtych krokusów, które zakwitając wczesną wiosną, przywołują pamięć bestialsko pomordowanych. Żółty kolor kwiatów nie jest przypadkowy ? w znaczeniu symbolicznym jego celem jest przywołanie koloru gwiazdy Dawida, którą Żydzi zmuszeni byli nosić podczas okupacji niemieckiej.

W tym roku do Projektu Krokus przyłączyło się również nasze liceum. 16 listopada 2015 roku klasa 2d o profilu humanistycznym pod opieką pani Marzeny Bajorskiej zasadziła na skwerku szkolnym tuż pod ?Drzewkiem Wolności? 32 cebulki żółtych krokusów. Realizację projektu poprzedziła dyskusja oraz prelekcja dotycząca II wojny światowej, a zwłaszcza Holokaustu. Uczniowie klasy 2d po raz pierwszy wzięli udział w ?Projekcie Krokus?, który dzięki Żydowskiemu Muzeum Galicja w Krakowie z powodzeniem jest realizowany od kilku lat nie tylko w Polsce, ale również przez wiele szkół z całego świata. Zasadzone żółte krokusy mają za zadanie ocalić od zapomnienia tych, którzy odeszli w tak dramatycznych okolicznościach, a przede wszystkim przestrzec przed nienawiścią i agresją wobec drugiego człowieka.