I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Projekt Krokus: klasa 1c w Krakowie

Projekt Krokus: klasa 1c w Krakowie

W tym roku szkolnym klasa 1c pod opieką Pani Marzeny Bajorskiej, kontynuując tradycję lat minionych, po raz kolejny weźmie udział w międzynarodowym Projekcie Krokus organizowanym przez Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie zainicjowanym przez Holocaust Education Trust Ireland.

W ramach Projektu Krokus uczniowie sadzą jesienią cebulki żółtych krokusów, te zaś zakwitają na początku wiosny. Żółte krokusy upamiętniają dzieci – ofiary Holokaustu. Sadzenie krokusów poprzedzają lekcje i zajęcia pozalekcyjne, podczas których uczestnicy dowiadują się o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej oraz o Holokauście. W ubiegłym roku w projekcie wzięło udział prawie 22000 uczniów z 243 szkół.

Przygotowując się do udziału w Projekcie Krokus, klasa 1c wzięła udział w wycieczce do Krakowa, w czasie której między innymi zwiedzano Kazimierz – dawną dzielnicę żydowską. Historia owego miejsca jest niezwykle fascynująca, dlatego z zainteresowaniem słuchano opowieści Pani Przewodnik dotyczących nie tylko tragicznych czasów II wojny światowej, ale również losów Żydów zamieszkujących Kraków na przestrzeni wieków. Interesującym obiektem stała się Stara Synagoga, której wnętrza po wojnie zostały odnowione z wielkim pietyzmem.

W ramach wycieczki klasa o profilu biologiczno-chemicznym odwiedziła również Muzeum Anatomii znajdujące się przy Uniwersytecie Jagiellońskim.