I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Praca o arcybiskupach najlepsza w kraju!

Praca o arcybiskupach najlepsza w kraju!

Jagoda Albrecht, Ksymena Poradzisz i Edyta Zielonka z IIA naszego gimnazjum otrzymały I nagrodę w XXII Ogólnopolskim Młodzieżowym Konkursie Krajoznawczym ?Poznajemy Ojcowiznę? za pracę zatytułowaną ?Arcybiskup Józef Gawlina, kardynał Bolesław Kominek, arcybiskup Damian Zimoń ? nasi 'starsi koledzy' ze szkolnych murów?.

Pomysłodawcą konkursu ?Poznajemy Ojcowiznę? jest Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, a w jego organizacji wspiera je miesięcznik ?Poznaj swój kraj?. Celem ? rozbudzanie pasji w młodych ludziach do poznawania i pięknego opisywania swoich ?małych ojczyzn? i związanych z nimi postaci. Do zapoznania się z życiem i dorobkiem bohaterów tablicy pamiątkowej na I półpiętrze ? trzech wybitnych synów Ziemi Śląskiej i Kościoła, którzy zdali maturę w murach naszej szkoły ? zachęciła Jagodę, Ksenię i Edytę ich wychowawczyni ? p. Ewa Gatnar. Oprócz analizy wielu publikacji książkowych i internetowych, dziewczyny wraz z opiekunką odwiedziły miejscowości urodzenia arcybiskupa Józefa Gawliny (wioskę Strzybnik w gminie Rudnik w powiecie raciborskim) oraz kardynała Bolesława Kominka (Radlin II ? dzielnicę Wodzisławia Śląskiego), a także szkoły w Rudniku i Radlinie II, którym patronują ci wielcy duchowni. Ksenia przeprowadziła wywiad z p. Urszulą Ostachowską ? siostrą arcybiskupa Damiana Zimonia ? i pozyskała wiele cennych zdjęć z ich archiwum rodzinnego. Praca (o objętości prawie 60 stron!) powstała w ramach gimnazjalnego projektu edukacyjnego, a rybnicki Oddział PTTK zgłosił ją do wojewódzkich eliminacji konkursu. Zdobywszy I miejsce tamże, praca reprezentowała województwo śląskie w finale ogólnopolskim, do którego z całego kraju dopuszczono 105 prac, w tym 37 z gimnazjów. Uzyskanie I miejsca w finale w kategorii prac zespołowych szkół gimnazjalnych Jagoda, Ksenia i Edyta wraz z p. Gatnar świętowały na 3-dniowym Centralnym Zlocie Laureatów XXII OMKK ?Poznajemy Ojcowiznę? w Kaliszu 15-17 maja 2015. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z sylwetkami bohaterów nagrodzonej pracy ? będzie na stałe udostępniona w bibliotece szkolnej.

Józef Gawlina (1892?1964), matura 1914 w Królewskim Pruskim Gimnazjum w Rybniku ? biskup polowy Wojska Polskiego

Bolesław Kominek (1903?1974), matura 1923 w Polskim Gimnazjum Państwowym w Rybniku ? nasz pierwszy polski maturzysta, metropolita wrocławski, prekursor pojednania polsko-niemieckiego, inicjator Orędzia biskupów polskich do niemieckich, autor słynnych słów ?Przebaczamy i prosimy o przebaczenie?

Damian Zimoń (ur. 1934), matura 1952 w Państwowej Szkole Średniej w Rybniku ? arcybiskup-senior Archidiecezji Katowickiej, utrzymuje żywy kontakt z naszą szkołą