I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Powstańcy we Francji – relacja z wymiany

Powstańcy we Francji – relacja z wymiany

W dniach 5-12 kwietnia 2019 r. grupa młodzieży z naszej szkoły gościła w rodzinach swoich francuskich korespondentów z liceum Notre-Dame w Castres

Uczestnicy wymiany pod opieką P. Ewy Rutkowskiej i P. Grażyny Holony-Słodczyk zwiedzili urocze miasteczko Castres, w którym znajduje się zaprzyjaźniona szkoła, zapoznali się z organizacją pracy szkoły (lekcja trwa 60 minut!) i rozkładem dnia Francuzów (kolacja jest bardzo obfita i trwa do późnych godzin wieczornych!). Poznawali regionalne potrawy i zwyczaje oraz szlifowali język. Uczniowie mieli też okazję uczestniczenia w zajęciach lekcyjnych.

W kolejnych dniach młodzież zwiedziła również miasta Albi, Carcasonne i Tuluzę. Z wyjazdu młodzież wróciła pełna niesamowitych wrażeń, bogatsza o nowe doświadczenia i przyjaźnie oraz z większą świadomością różnic kulturowych i obyczajowych. Jest to bezcenna wiedza, której nie można zdobyć siedząc w przysłowiowej szkolnej ławce?

Mamy nadzieję, że wymiany młodzieży naszej szkoły z Notre-Dame w Castres będą kontynuowane w kolejnych latach.