I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Pierwsze miejsce uczniów klasy 1a w Konkursie Debat Oksfordzkich!

Pierwsze miejsce uczniów klasy 1a w Konkursie Debat Oksfordzkich!

W wojewódzkim finale Konkursu Debat Oksfordzkich drużyna uczniów z klasy 1a naszego liceum zajęła pierwsze miejsce!

Z radością informujemy, że w wojewódzkim finale Konkursu Debat Oksfordzkich (Katowice, sala audytoryjna Biblioteki Śląskiej, 8 kwietnia)  drużyna uczniów z klasy 1a naszego liceum – w składzie Zuzanna Przeliorz, Julia Maciejczyk, Filip Pańczyk, Filip Szymczyk – zajęła pierwsze miejsce!
Uczestnicy debaty, w tym nasi uczniowie, wykazali się rozległą wiedzą, umiejętnością jej prezentacji, a nade wszystko  starannym i rzetelnym przygotowaniem w oparciu o literaturę przedmiotu. Tematem  debat (dwóch półfinałowych i jednej finałowej) były trzy tezy, które jedna z drużyn (po uprzednim losowaniu) miała udowodnić, druga zaś z nią polemizować:

1. „Polska powinna jak najszybciej przyjąć wspólną unijną walutę ? euro?
  2. ?Unia gospodarcza i walutowa znacznie ogranicza suwerenność jej państw członkowskich?
  3. ?Fakt funkcjonowania strefy euro jest odpowiedzialny za kryzys finansowy w państwach członkowskich Unii Europejskiej?.

W charakterze publiczności w debacie uczestniczyła cała klasa 1a (wraz z uczniami z innych liceów uczestniczących w konkursie), dzielnie wspierając aplauzem drużynę swoich koleżanek i kolegów, zadając pytania mówcom z drużyn adwersarzy oraz sporządzając cenną dokumentację fotograficzną. Ponadto, klasy uczestniczące w debacie zostały zaproszone do zwiedzania katowickiego oddziału Narodowego Banku Polskiego. Organizatorami całego przedsięwzięcia były:  Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct ? Katowice, a także Centrum Informacji o Euro Narodowego Banku Polskiego oraz Centrum Dokumentacji Europejskiej w Katowicach. Więcej informacji na temat przeprowadzonego  Konkursu Debat Oksfordzkich odnajdziemy na stronie jej organizatora: www.europedirect-katowice.pl