I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Perspektywy ? Ranking Liceów Ogólnokształcących 2016

Perspektywy ? Ranking Liceów Ogólnokształcących 2016

Miesięcznik ?Perspektywy? opublikował najnowszy ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych. Nasze liceum po raz kolejny zanotowało awans.

Już po raz 18. ?Perspektywy? opublikowały Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych. Tytuł najlepszego liceum trafił do XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. Z kolei Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie może poszczycić się pierwszym miejscem w swojej kategorii. W ocenie redakcji czasopisma, ranking jest ważnym instrumentem w badaniu jakości szkolnictwa ponadgimnazjalnego. Dzięki niemu uczniowie najstarszych klas gimnazjów, którzy muszą podjąć bardzo ważną decyzję, mogą wybrać taką szkołę ponadgimnazjalną, która doprowadzi ich do osiągnięcia przez siebie wyznaczonych celów.

W Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2016 nie mogło zabraknąć naszej szkoły. W tym roku I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Powstańców Śląskich w Rybniku zajęło 138. miejsce (2015 r. – 148. miejsce, 2014 r. ? 211. miejsce). Z kolei w województwie śląskim nasze liceum plasuje się na 14. miejscu.

Wszystkie rankingi, obejmujące łącznie ok. 1500 najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w Polsce, opublikowane zostały na portalu edukacyjnym: www.perspektywy.pl.

Decyzją Kapituły Rankingu ustalone zostały następujące kryteria Ogólnopolskiego Rankingu Liceów 2015: sukcesy w olimpiadach 30%, matura – przedmioty obowiązkowe 25%, matura – przedmioty dodatkowe 45%.

Kryteria Ogólnopolskiego Rankingu Techników 2015: sukcesy w olimpiadach 20%, matura – przedmioty obowiązkowe 25%, matura – przedmioty dodatkowe 25%, wyniki egzaminów zawodowych 30%.

Zasady Rankingu ustaliła Kapituła złożona z przedstawicieli uczelni, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przewodniczących komitetów głównych olimpiad. Pracom Kapituły przewodniczył prof. dr hab. Jan Łaszczyk, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

perspektywy