I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Matematyczne święto w ?Powstańcach?

Matematyczne święto w ?Powstańcach?

II Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora Szkoły, konkurs na plakat matematyczny, wykłady z matematyki, mistrzostwa szkoły w układaniu kostki Rubika czy turniej matematyczny ?1 z 10? ? to tylko niektóre atrakcje, jakie zostały przygotowane z okazji Święta Matematyki w naszej szkole.

Dnia 2 czerwca po raz drugi w murach naszej szkoły został rozegrany Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora Szkoły. Wzięło w nim udział 44 zawodników z gimnazjum i liceum, którzy zaprezentowali bardzo wysoki poziom. Turniej rozgrywany był systemem szwajcarskim. Każdy zawodnik rozegrał 7 rund po 10 min. Najlepszy w tym roku okazał się Mateusz Górecki z kl. IB i to jemu osobiście Dyrektor Tadeusz Chrószcz wręczył puchar i nagrodę główną. Miejsce drugie i srebrny medal otrzymał Łukasz Frydrych z kl I A. Miejsce trzecie i brązowy medal przypadł Dominikowi Janczakowi z kl. IA. Kolejne miejsca zajęli: Bartosz Wiszniowski kl.1f, Patryk Mocek kl. 2f, Łukasz Kurpanik kl. 2e. Pełną tabelę wyników można zobaczyć tutaj: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2016/ti_3657/

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom turnieju i zachęcamy do udziału w następnym roku. Szczególne podziękowania dla Pana Tomasza Dziodzio z Miejskiego Klubu Szachowego za pomoc w organizacji i sprawne przeprowadzeniu turnieju. Liczymy na dalszą współpracę.

Równolegle odbywały się mistrzostwa szkoły w układaniu kostki Rubika. Z powodzeniem ukończyło zawody 20 uczestników. Najszybszy okazał się Michał Gonsior z kl. IIIA (45 sek.) i to w jego ręce trafiła nagroda główna. Rekord szkoły z zeszłego roku (18 sek.) pozostał zatem niezagrożony. Może za rok uda się komuś do niego zbliżyć? Dziękujemy bardzo naszym absolwentom Maciejowi Boczarskiemu i Szymonowi Śliwińskiemu za przeprowadzenie konkursu!

Uczestnikami matematycznego turnieju ?1 z 10? byli przedstawiciele pierwszych klas licealnych. Pytania przygotowane przez Halinę Czech oraz Gabrielę Chomicką dotyczyły zagadnień z zakresu matematyki ze szkoły podstawowej, gimnazjum oraz liceum. Zawodnicy musieli odpowiadać na pytania typu: czy liczba 1 jest liczbą pierwszą? Jaka jest największa ujemna liczba całkowita? Ile wynosi 2 do potęgi 10? Pierwsze miejsce w konkursie zajął Paweł Brzoza z 1b, drugie ? Patrycja Kuś z 1e, a trzecie ? Kinga Pabijan z 1e. Serdecznie gratulujemy!

W konkursie na plakat matematyczny zwyciężyła gimnazjalistka Hanna Witoszek z klasy IIA za pracę ?Cinemath ? czyli matematyka dla kinomana?. Drugie miejsce zajęła tegoroczna maturzystka, Klaudia Wysiadecka. Prace oceniali Tadeusz Chrószcz, Dariusz Wantulok i Adam Doliba (przewodniczący jury).

Wykłady z matematyki dla uczniów liceum prowadziła dr Iwona Nowak z wydziału matematyki stosowanej na Politechnice Śląskiej. Uczestniczyły w nim głównie klasy o profilu matematyczno ? fizycznym. Temat wykładu to: ?Po co szpiegom matematyka??. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się co nieco na temat szyfrowania i rachunku macierzowego.

Po wykładach na auli szkolnej uczniowie klas trzecich gimnazjum mieli okazję zaprezentować projekty edukacyjne z matematyki, które przygotowywali przez ostatnie tygodnie pod czujnym okiem p. Katarzyny Hlubek. Różnorodność tematów świadczyć może o szerokich zainteresowaniach uczniów. M.in. pojawiły się prace pt. ?Kryptologia?, ?Fraktale?, ?Matematyka w sztuce?, ,Matematyka w informatyce?, ?Matematyka w sporcie? czy wreszcie Matematyka w hazardzie?.

Pomysłodawczynią i koordynatorką Święta Matematyki w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Śl. była p. Aleksandra Wolny-Kowalska. W organizację imprezy włączył się cały zespół przedmiotowy matematyków, a nagrody dla uczestników konkursów ufundowała Rada Rodziców.

fot. Adam Doliba, Aleksandra Wolny-Kowalska