I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Kolejny sukces koszykarek z ?Powstańców?

Kolejny sukces koszykarek z ?Powstańców?

W Bytomiu odbył się finał wojewódzki w koszykówce 3x3 dziewcząt i chłopców szkół ponadgimnazjalnych. W imprezie bardzo dobrze spisali się uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Rybniku.

Koszykówka 3×3 to inna odmiana tej gry zespołowej, ale również bardzo ciekawa i emocjonująca. Mecze odbywają się na boiskach szkolnych lub miejskich. W drużynie gra 3 zawodników plus 1 rezerwowy, a gra toczy się na jeden kosz.

I LO reprezentowało w finale wojewódzkim miasto Rybnik w kategorii dziewcząt i chłopców, co już można uznać za wielki sukces dla szkoły. W turnieju wzięło udział 11 drużyn żeńskich i 10 drużyn męskich. Drużyny zostały rozlosowane na dwie grupy, w których grano w systemie każdy z każdym. Z grupy wychodziły po dwa zespoły, które awansowały do półfinałów. Zwycięzcy grali o wielki finał, a przegrani o trzecie miejsce w turnieju.

Dziewczyny z ?Powstańców? miały w grupie Gliwice, Knurów, Bytom i Wodzisław. Chłopcy wylosowali szkoły z Wodzisławia, Bytomia, Raciborza i Sosnowca. Mecze rozgrywano równocześnie na siedmiu boiskach.

Chłopcy z I LO z Rybnika wygrali dwa mecze w grupie i dwa przegrali, przez co niestety nie awansowali do półfinału i rywalizowali w meczu o piąte miejsce z Liceum z Częstochowy. Częstochowa okazała się lepsza, co ostatecznie dało koszykarzom z ?Powstańców? bardzo dobre szóste miejsce w województwie śląskim.

W tym samym czasie rywalizowały dziewczyny, które wygrały każdy mecz w swojej grupie, dzięki czemu weszły do półfinału z pierwszego miejsca trafiając na koleżanki z Raciborza. Mecz był bardzo wyrównany, ale ostatecznie zwyciężyły koszykarki z Powstańców. Już po tym meczu wiadomo było, że I LO z Rybnika będzie miało przynajmniej srebrny medal. Dziewczęta z Rybnika miały jednak wielką ochotę na rewanż, ponieważ z wielkim finale spotkały się z koleżankami z Sosnowca, które pokonały zawodniczki z ?Powstańców? parę miesięcy temu w finale wojewódzkim z Licealiadzie Szkół Ponadgimnazjalnych w koszykówce 5×5 w hali.

Finałowy mecz dziewcząt z Rybnika i Sosnowca okazał się bardzo zaciętym spotkaniem, przez prawie cały mecz prowadziły koszykarki z ?Powstańców?, a rywalki z Sosnowca goniły wynik. Finał rozstrzygnął się w ostatniej minucie gry, gdy sosnowiczankom udało się wyrównać i rzutem na taśmę zdobyć o jeden punkt więcej kilka sekund przed końcem spotkania. Pomimo tej pechowej końcówki drużyna I LO z Rybnika osiąga po raz drugi wspaniały sukces zdobywając srebrny medal w finale wojewódzkim w koszykówce 3×3 w roku szkolnym 2017/2018.

Drużyny chłopców i dziewcząt reprezentowali: Agnieszka Pułról, Kaludia Smołka, Pola Kazimierczak, Kinga Nowak, Karol Zoń, Jan Grzybczyk, Mateusz Kaczmarski, Mateusz Szwelengreber i Janusz Pelc.

Trener: Adrian Kisiel.