I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku JuFeNalia – Wiesław Dziuba o pasji do samolotów

JuFeNalia – Wiesław Dziuba o pasji do samolotów

Kolejnym gościem w ramach JuFeNaliów był Wiesław Dziuba, były pilot PLL LOT. W szkolnej auli poprowadził on wykład pt. ?Moje przygody z lataniem?.

Dnia 12 grudnia odbyło się spotkanie z absolwentem naszej szkoły, kapitanem Wiesławem Dziubą. Opowiedział on o swoim życiu, pracy i pasji modelarstwa. Było to bardzo ciekawe opowiadanie, gdyż dzięki podróżom pan Wiesław zwiedził prawie cały świat. Gość zaprezentował na zdjęciach swoje modele samolotów, dzięki którym zdobył na mistrzostwach świata brązowy medal indywidualnie i złoty drużynowo. W Polskich Liniach Lotniczych LOT pracował 30 lat.

Karol Tokarski – klasa IIIA

Fot. Mateusz Pawela, Jakub Bednarczyk

W I Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Śląskich w Rybniku trwa Jubileuszowy Festiwal Nauki 2017/18, czyli JuFeNalia, zorganizowany z okazji 95-lecia istnienia I LO.

Jubileuszowe spotkania z absolwentami szkoły będą odbywały się przez cały rok szkolny 2017/18.

Wiesław Dziuba jest absolwentem Szkoły Podstawowej i Liceum im. Powstańców Śląskich (matura 1965 rok). Od 1969 pracował zawodowo w lotnictwie. W latach 1969-1980 w Aeroklubie ROW jako szef wyszkolenia, od 1980 do 2010 roku był pilotem PLL LOT, w tym ostatnie 15 lat latał jako kapitan samolotów Boeing 767.

Od 2010 roku Wiesław Dziuba jest na emeryturze. Obecnie ponownie pracuje w Aeroklubie ROW jako szef wyszkolenia. Oprócz tego zajmuje się modelarstwem lotniczym.

W 2011 roku w mistrzostwach świata modeli sterowanych mechanicznie wywalczył złoty medal w rywalizacji drużynowej, a indywidualnie został drugim wicemistrzem świata.

>> ?Przeżyłem atak terrorystyczny? ? czytaj wywiad z Wiesławem Dziubą