I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku JuFeNalia – Ewelina Burzyk o niszowych kierunkach studiów

JuFeNalia – Ewelina Burzyk o niszowych kierunkach studiów

Kolejnym gościem w ramach JuFeNaliów była Ewelina Burzyk, przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. W środę 17 stycznia poprowadziła ona wykład pt. ?Intratne i niszowe kierunki studiów?.

W naszej szkole odbył się kolejny wykład w ramach JuFeNaliów 2017/18, którego autorem była pani Ewelina Burzyk. Nosił on tytuł ?Intratne i niszowe kierunki studiów?, jednak pani Burzyk opowiadała również o swoich zainteresowaniach, ściśle związanych z nietypowymi kierunkami kształcenia. Wytłumaczyła czym jest archeologia biblijna, jak za pomocą ogromnego źródła wiedzy o starożytnych cywilizacjach jakim jest Pismo Święte, lokalizować i szukać antycznych pozostałości.

Wykład był połączony z prezentacją, podczas której pani Burzyk pokazała uczniom dotychczasowe efekty jej zajęcia (np. fragment starożytnej urny).

Spotkanie dostarczyło mnóstwa informacji na temat niszowych kierunków studiów, jak choćby o judaistyce, a zarazem pokazało, że warto zawsze realizować swoje pasje.

Michał Bańczyk

Fot. Mateusz Pawela

W I Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Śląskich w Rybniku trwa Jubileuszowy Festiwal Nauki 2017/18, czyli JuFeNalia, zorganizowany z okazji 95-lecia istnienia I LO.

Jubileuszowe spotkania z absolwentami szkoły będą odbywały się przez cały rok szkolny 2017/18.

Ewelina Burzyk ? absolwentka skończyła filologię polską (w 1986 roku na Uniwersytecie Śląskim) a potem edukację informatyczną (w 2002 roku na Politechnice Częstochowskiej, Wydział Elektryczny). W międzyczasie zrobiła kurs kwalifikacyjny z pedagogiki specjalnej. Przed kilku laty w Wyższej Szkole Filologii Hebrajskiej w Toruniu skończyła drugie studia podyplomowe o nazwie: Starożytny Izrael: Archeologia biblijna i epigrafika ? i to stało się główną pasją pani Ewy.

Przez 25 lat pracowała jako nauczyciel polonista i informatyk w Zespole Szkół Specjalnych w Czerwionce- Leszczynach.

Od kilku lat przewodniczy Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Pracowała nie tylko z uczniami z obniżoną normą intelektualną. Uczyła języka polskiego, historii i informatyki w Gimnazjum im. Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w Czerwionce-Leszczynach, w Zespole Szkół nr 1 (tamże).

Współpracowała z katolickim czasopismem religijno ? społecznym ?Czas Serca? oraz żydowskim wydawnictwem Pardes Lauder (z rabinem Sachą Pecaricem).

Od września 2017r. pani Ewa Burzyk jest na wcześniejszej emeryturze i czas ten wykorzystuje by w pełniejszym zakresie spełniać swoje marzenia. A chce się przede wszystkim realizować się jako archeolog biblijny. W Polsce jest tylko jeden aktywny naukowiec tej dziedziny ? o. Arndt, raciborzanin. Jeśli się uda, chce choć po części doświadczyć tego, w czym on uczestniczy na wykopaliskach w Ziemi Świętej.

A tymczasem uczy się języka hebrajskiego biblijnego i współczesnego oraz greki koine.