I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Kinomaniak

Kinomaniak

Międzyszkolny 15. Konkurs Wiedzy o Filmie Kinomaniak został zorganizowany w czwartek 30 listopada 2023 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Śl. w Rybniku.

Konkurs jest przeznaczony dla uczniów rybnickich szkół ponadpodstawowych, którzy rywalizują w parach. Na zgłoszenia 2-osobowych zespołów wraz z opiekunem czekamy do wtorku 28 listopada 2023 roku pod adresem kinomaniak@rybnik.com.pl. W treści zgłoszenia prosimy podać imiona i nazwiska członków 2-osobowych zespołów, nazwę szkoły, do której uczęszczają, a także imię i nazwisko nauczyciela – opiekuna. Każda szkoła może zgłosić maksymalnie 4 drużyny*.

Pytania konkursowe dotyczą tematyki filmowej od 1990 roku.

Program konkursu (czwartek, 30.11.2023):
11:00-11:30 – część pisemna złożona z zadań zamkniętych i otwartych,
11:45 – projekcja filmu,
13:20 – ogłoszenie wyników części pisemnej,
13:30 – część ustna – finałowa dla najlepszych drużyn wyłonionych w części pisemnej,
14:20 – zakończenie konkursu.

Zasady punktowania:

W pierwszym etapie uczniowie rozwiązują w parach test, w którym pojawią się pytania zamknięte oraz otwarte. Za każdą poprawną odpowiedź uczeń otrzyma 1 lub 2 punkty – w zależności od stopnia trudności pytania.

Do drugiego etapu przechodzi 5 najlepszych drużyn, które zachowują połowę punktów zdobytych w pierwszym etapie. W drugim etapie pytania wylosowane przez uczestników będą zadawać członkowie komisji. Każda drużyna otrzyma pytanie za 1, 2 lub 3 punkty – ułożone w zależności od stopnia trudności. Pojawią się także pytania dotyczące fragmentów filmów, muzyki i kadrów filmowych.

Suma połowy punktów zdobytych w pierwszym etapie i punktów zdobytych w drugim etapie wyłoni zwycięzców konkursu.

Na najlepsze drużyny czekają nagrody w postaci m.in. książek o tematyce filmowej, biletów do kina czy teatru.

Wszelkich informacji udziela organizator Adam Doliba (kontakt: adam.doliba@1lo.rybnik.pl) z I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Rybniku.

* W przypadku małej liczby zgłoszeń organizator może zwiększyć limit drużyn z danej szkoły.

Uwaga! Istnieje możliwość łączenia się w pary uczniów z dwóch różnych rybnickich szkół.

>> Relacja z 15. Kinomaniaka

>> Relacja z 14. Kinomaniaka

>> Relacja z 13. Kinomaniaka

>> Relacja z 12. Kinomaniaka

>> Relacja z 11. Kinomaniaka

>> Relacja z 10. Kinomaniaka

Przykładowe testy:

>> Test z 15. edycji Kinomaniaka – pobierz

>> Test z 14. edycji Kinomaniaka – pobierz

>> Test z 13. edycji Kinomaniaka – pobierz

>> Test z 12. edycji Kinomaniaka – pobierz

>> Test z 11. edycji Kinomaniaka – pobierz

>> Test z 10. edycji Kinomaniaka – pobierz

>> Test z 9. edycji Kinomaniaka – pobierz

>> Test z 8. edycji Kinomaniaka – pobierz

W skład jury wchodzą Adam Doliba (organizator konkursu) oraz zaproszeni goście. Wśród nich znaleźli się dotychczas Mirosław Ropiak (Klub Filmu Niezależnego), Monika Wieczorek (filmoznawca), Agnieszka Kubera (filmoznawca), Sabina Dyla (filmoznawca), Beata Mońka (filmoznawca), Marcin Mońka (filmoznawca), Agnieszka Chorab (laureatka 7. edycji Kinomaniaka), Mariola Rak (prezes DKF Ekran Rybnik).

Na najlepsze drużyny czekają nagrody w postaci dyplomów, książek o tematyce filmowej, płyt DVD oraz biletów do kina. Nagrody fundują: Multikino, Cinema City, Dyskusyjny Klub Filmowy Ekran, Teatr Ziemi Rybnickiej, Rada Rodziców przy I LO, firma Hostersi oraz Miasto Rybnik. Patronem medialnym konkursu jest portal www.rybnik.com.pl.

Logo konkursu i opracowanie graficzne dyplomów: Mariusz Machulik – pracownia graficzna 10. piętro.

Wszelkich informacji udziela Adam Doliba (kontakt: adam.doliba@1lo.rybnik.pl) z I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Rybniku.

kinomaniak_biale_1200

Laureaci kolejnych edycji międzyszkolnego konkursu wiedzy o filmie Kinomaniak:

1. Kinomaniak – rok szkolny 2006/2007
Aleksandra Welchar (I LO), Marta Kolorz (I LO)

2. Kinomaniak – rok szkolny 2007/2008
Piotr Klonowski (I LO), Łukasz Wandziura (I LO)

3. Kinomaniak – rok szkolny 2008/2009
Karolina Bednorz (I LO), Magdalena Walo (I LO)

4. Kinomaniak – rok szkolny 2009/2010
Magdalena Walo (I LO), Karolina Bednorz (I LO)

5. Kinomaniak – rok szkolny 2010/2011
Karolina Stawarczyk (I LO), Klaudia Kadłubek (I LO)

6. Kinomaniak – rok szkolny 2011/2012
Marta Mańka (I LO), Agata Weber (I LO)

7. Kinomaniak – rok szkolny 2012/2013
Agnieszka Chorab (I LO), Anna Jodłowska (II LO)

8. Kinomaniak – rok szkolny 2013/2014
Marcin Wojnar (I LO), Antoni Student (I LO)

9. Kinomaniak – rok szkolny 2014/2015
Magdalena Gawlik (I LO), Piotr Janicki (I LO)

10. Kinomaniak – rok szkolny 2015/2016
Kewin Szymik (ZSEU), Krzysztof Tkocz (ZSEU)

11. Kinomaniak – rok szkolny 2016/2017
Kewin Szymik (ZSEU), Ada Ryszka (I LO)

12. Kinomaniak – rok szkolny 2017/2018
Manuela Jarzębska (I LO), Wiktoria Barteczko (I LO)

13. Kinomaniak – rok szkolny 2019/2020
Wiktoria Siedlecka (II LO), Natalia Dziwoki (II LO)

14. Kinomaniak – rok szkolny 2021/2022
Maja Bury (I LO), Paulina Hiltawska (I LO)

15. Kinomaniak – rok szkolny 2023/2024
Maja Bury (I LO), Paulina Hiltawska (I LO)

W każdej edycji konkursu rywalizują dwuosobowe drużyny z rybnickich szkół ponadgimnazjalnych.

>> Czytaj więcej o Kinomaniaku