I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Gimnazjaliści w Wielkiej Brytanii

Gimnazjaliści w Wielkiej Brytanii

W dniach 17.05-26.05.2015 klasy IIIA i IIIB z Gimnazjum Dwujęzycznego nr 17 w Rybniku wybrały się na wycieczkę do Wielkiej Brytanii. Po ponad 24-godzinnej jeździe autobusem dotarliśmy do Londynu ? stolicy ogromnej metropolii. Tam mieliśmy okazję zobaczyć z bliska największe zabytki jakimi są Buckingham Palace, National Gallery i National History & Science Museums oraz Trafalgar Square, St. James Park, Leicester Square, Whitehall, Parlament z Big Benem, Westminster Abbey, Madame Tussaud?s Gallery, Baker Street, Piccadilly Circus. Wieczorem podziwialiśmy Chinatown.

Trzeciego dnia pojechaliśmy dalej na północ do Cambridge. Tam spotkaliśmy się z absolwentem naszego gimnazjum i liceum Dominikiem Diakiem, który powiedział parę słów o studiach na Cambridge oraz życiu w Anglii. Następnie przejechaliśmy do Yorku, gdzie zwiedziliśmy średniowieczne miasto wraz ze słynną katedrą.

Zwiedzanie Szkocji rozpoczęliśmy od jej serca, czyli stolicy – Edynburga. Zachwyciła nas jego nietypowa zabudowa oraz zamek, położony niemal w centrum tego ruchliwego, tętniącego życiem miasta. Dodatkową atrakcją był spacer wzdłuż Princes Street oraz The Royal Mile – ciągiem ulic, który jest głównym traktem edynburskiej starówki.

Szósty dzień szczególnie zapadł nam w pamięć. Mieliśmy okazję zobaczyć Glencoe czyli najpiękniejszą szkocką dolinę oraz najwyższy szczyt Szkocji – Ben Nevis. Baśniowy krajobraz Glencoe zapierał dech w piersiach, zgodnie stwierdziliśmy, iż jest to najpiękniejsze miejsce w Wielkiej Brytanii. Odwiedziliśmy również typowe szkockie miasteczko Pitlochry oraz Fort William. Wszyscy z niecierpliwością czekaliśmy na moment w którym przekroczymy progi zamku Glamis, który jest najpiękniejszym, jak również najbardziej nawiedzonym szkockim zamkiem. Mimo 4-godzinnej podróży byliśmy szczęśliwi, że mieliśmy możliwość odwiedzenia tego zamku, który oczarował nas swoją historią oraz panującą w nim atmosferą.

Siódmy dzień pozytywnie nas zaskoczył – jednego dnia mogliśmy obserwować funkcjonowanie największej szkockiej metropolii – Glasgow oraz Lake District National Park, czyli parku narodowego, który ugościł nas ciszą i wszechobecnym spokojem.

Ósmy dzień był gratką dla humanistów oraz wielbicieli literatury, ponieważ zwiedziliśmy miasteczko sióstr Bronte-Haworth, przeszliśmy się na spacer śladami tych chyba najbardziej znanych sióstr świata oraz zobaczyliśmy wzgórza, które stały się inspiracją do stworzenia światowego bestsellera -?Wichrowych Wzgórz? Emily Bronte. Odwiedziliśmy również miasto Robin Hooda – Nottingham.

Ostatniego dnia mieliśmy po raz ostatni okazję zobaczyć jedną z największych metropolii na świecie. Londyn przywitał nas słoneczną pogodą, dzięki czemu mogliśmy podziwiać Tower Bridge, The Tower of London oraz przejść się trasą The Queen?s Walk.

Podróż do domu przebiegła w bardzo miłej atmosferze i mimo niepowtarzalnego uroku jaki posiada Zjednoczone Królestwo, każdy tęsknił za ojczyzną. Wielka Brytania wywarła na nas ogromne wrażenie, a nasza wycieczka stała się przygodą życia, która zintegrowała nas i pozwoliła spędzić ze sobą niezapomniane chwile.