I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Francusko-polskie spotkania w Powstańcach

Francusko-polskie spotkania w Powstańcach

Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły gościli u siebie uczniów i nauczycieli z zaprzyjaźnionej szkoły z Castres (okolice Tuluzy).

Od 29 marca młodzież francuska poznawała Rybnik i okolice, w tym kopalnię ? Ignacy ? w Niewiadomiu, zwiedzili Oświęcim, Kraków, niektórzy ponadto Pszczynę, Katowice i góry Beskidy.

31 marca,w ramach ? Frankofonii ? , młodzi Francuzi podziwiali występy uczniów szkół Rybnika, Radlina i Wodzisławia, ich znajomość języka i kultury Francji. Sami również uczestniczyli   w próbach chóru ? Bel Canto ? przygotowując wspólny występ z chórzystami.

Prawdziwą atrakcją okazały się warsztaty kulinarne z p. Remigiuszem Rączką zakończone degustacją potrawy, a był nim żur żyniaty.

Sobotni poranek był pod znakiem sportu i zdrowia ? bieg Kopernika ? wspaniała zabawa  z uczniami IV LO i społecznością Rybnika.

W poniedziałek 4 kwietnia grupa francuska wraz ze swoimi korespondentami wyjechała na wspólne zwiedzanie Krakowa. To był ostatni punkt programu; zadowoleni, z bogatymi wrażeniami wracali samolotem do Tuluzy. Rewizyta w październiku.