I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Dzień Patrona

Dzień Patrona

W dniu 12. 11 br. w I LO w Rybniku odbyły się VI. obchody Dnia Patrona połączone z finałem konkursu wiedzy o historii szkoły. Wspomniane uroczystości były także powiązane z przypadającą w przeddzień 101. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości oraz przypadającą w 2019 r. 100. rocznicą wybuchu I powstania śląskiego.

Inicjatorami tego przedsięwzięcia byli Dariusz Jądro, Artur Łojek, Jolanta Stelmach i Stanisław Kucharczak. W obchodach Dnia Patrona uczestniczył także dyrektor Muzeum w Rybniku dr Bogdan Kloch.

Niniejsze uroczystości rozpoczęły się od wprowadzenia Sztandaru oraz odśpiewania hymnu ,,Szkoło przedziwnej urody” autorstwa Wilhelma Szewczyka. Potem zabrał głos pan dyrektor Tadeusz Chrószcz, który przywitał wszystkich gości. Następnie odbył się finał konkursu wiedzy o historii szkoły. Zwyciężyła drużyna z klasy 2a w składzie Anna Bober i Julia Piasecka. Druga lokata przypadła Matyldzie Krajczok i Emilii Słońskiej z klasy 2b. Trzecie miejsce zajęły Wiktoria Kępa i Julia Świerczewska z klasy 1dL.

Z kolei podczas drugiej i trzeciej części obchodów dr Bogdan Kloch wygłosił wykłady dotyczące historii i kultury Śląska z uwzględnieniem kwestii językowych w ujęciu przekrojowym od średniowiecza do czasów wybuchu I powstania śląskiego. W swoim wystąpieniu dr Kloch powoływał się na ciekawe przekazy źródłowe zawarte zarówno w źródłach narracyjnych, jak i dyplomatycznych w przypadku dawniejszych epok; jak i na informacje zawarte w aktach urzędowych, w prasie, na pocztówkach i w pamiętnikach w odniesieniu do czasów od początku XIX w. Warto wspomnieć, iż prelegent poświęcił także nieco uwagi XIX- wiecznej literaturze regionalnej, a zwłaszcza ,,Staremu kościołowi miechowskiemu” autorstwa ks. Norberta Bonczyka. Było to o tyle istotne, gdyż ten ostatni utwór nie należy do powszechnie znanych. Natomiast w końcowej części swojego wykładu dr Kloch omówił przyczyny i przebieg I powstania śląskiego ze szczególnym uwzględnieniem Rybnika i okolic.