I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Dorsten – Rybnik 2016

Dorsten – Rybnik 2016

Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Rybniku gościli od 10 do 16 kwietnia w ramach wymiany szkolnej 26 ? osobową grupę młodzieży wraz z opiekunami z zaprzyjaźnionego Gymnasium Petrinum z Dorsten.

Uczniowie niemieccy mieli okazję poznać naszą szkołę i jej tradycje, wziąć udział w lekcjach oraz zwiedzić nie tylko nasze miasto, lecz również Kraków, kopalnię srebra i sztolnię ?Czarnego Pstrąga? w Tarnowskich Górach. Integracja grupy polsko-niemieckiej przebiegała intensywnie. Już w pierwszym dniu wymiany młodzież pracowała wspólnie nad projektami plastycznymi p.t. ?Co nas łączy??, które zostały wystawione w korytarzach szkolnych. Integracja kontynuowana była następnego dnia na wspólnym wyjeździe w góry ? Beskid Śląski oraz Cieszyn. Wycieczce przewodniczył wicedyrektor naszej szkoły, pan Dariusz Wantulok. Dużą atrakcją okazały się także rybnickie obiekty tematyczno ?rozrywkowe, gdzie młodzież spędzała wspólnie czas wolny. Na prośbę grupy niemieckiej zorganizowano dla nich zwiedzanie byłego obozu w Oświęcimiu i Brzezince.

Również prezydent miasta Rybnika, pan Piotr Kuczera spotkał się z całą grupą i w rozmowie prowadzonej w języku niemieckim nawiązał do wieloletniego partnerstwa miast Rybnika i Dorsten. Grupie polskiej towarzyszyli nauczyciele języka niemieckiego wraz z panią wicedyrektor Marią Mrozek. Młodzież polska i niemiecka chętnie zadawała pytania, a spotkanie zakończyło się wręczeniem upominków i wspólnym zdjęciem.

Podczas pożegnalnego spotkania w Kamieniu, zorganizowanego dzięki życzliwości kierownictwa Hotelu Olimpia, można było stwierdzić, że młodzież polska i niemiecka nawiązała liczne przyjaźnie i dobrze się wspólnie bawiła.

Całość programu mogła być zrealizowana dzięki dofinansowaniu z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Opiekunowie polskiej grupy

fot. Ewa Sierny