I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku Alicja Podleśny najlepszą młodą teolożką

Alicja Podleśny najlepszą młodą teolożką

Alicja Podleśny z klasy 1b okazała się dzisiaj najlepszą młodą teolożką na Górnym Śląsku i awansowała do ogólnopolskiego etapu Olimpiady Teologii Katolickiej! Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Relacja ze strony http://katowice.gosc.pl/doc/4548403.Rybnik-najlepszy:

Znamy zwycięzców etapu diecezjalnego olimpiady teologicznej w naszej archidiecezji. Pytania były naprawdę trudne. Dotyczyły nauczań dwóch papieży.

Pełny tytuł XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej brzmi „Pokój i nadzieja dla Europy w nauczaniu Benedykta XVI i Franciszka”.

Dziś w całej Polsce, także w Katowicach, równo o 11.00 rozpoczął się jej etap diecezjalny. Finał odbywać się będzie tuż po Świętach Wielkanocnych, od 5 do 7 kwietnia, w Łodzi.

Nie zabraknie tam i reprezentantów naszej młodzieży. Archidiecezję katowicką w Łodzi reprezentować będą Rybnik, Katowice i Wodzisław Śląski.

Pierwsze miejsce w etapie diecezjalnym zdobyła Alicja Podleśny z I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Powstańców Śląskich w Rybniku. Jej katechetą jest ks. Piotr Piekło. Drugie miejsce zdobył Kamil Gwóźdź z VIII LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Skłodowskiej-Curie w Katowicach. Jego katechetą jest ks. Szymon Resiak. Trzecia na podium znalazła się Natalia Skubisz z I LO im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim. Jej katechetą jest ks. Dawid Szpek.

Kolejne miejsca zajęli ex aequo Tatiana Henek i Mateusz Kołek, oboje z II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Frycza Modrzewskiego w Rybniku. Ich katechetą jest ks. Rafał Borkowy. Piąty był Kamil Brożek z VIII LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Skłodowskiej-Curie w Katowicach. Szósta – Martyna Żurek z Uniwersyteckiego I LO im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie. Jej katecheta to ks. Szymon Kos.

Całej siódemce i ich nauczycielom nagrody w auli Wydziału Teologicznego wręczyli bp Adam Wodarczyk oraz ks. Roman Buchta, szef Wydziału Katechetycznego katowickiej kurii.

W etapie diecezjalnym wzięło udział 74 uczniów z 45 szkół ponadgimnazjalnych archidiecezji katowickiej. To najlepsi z najlepszych, w etapie szkolnym w olimpiadzie wzięło udział aż 467 osób.

Pytania, jak komentowali uczniowie i ich katecheci, były naprawdę trudne i szczegółowe. Dlatego też ks. Robert Kaczmarek z wydziału katechetycznego pozwolił sobie zacytować zabawne odpowiedzi młodych Ślązaków.

Na pytanie: „Jak rozumieć wypowiedź Mahatmy Gandhiego ?Ganges praw wypływa z Himalajów obowiązków??” młodzi odpowiedzieli: „Ganges jest długą rzeką, a Himalaje – bardzo wysoką górą” lub: „Prawa pochodzą od Najwyższego. Najwyższy szczyt znajduje się w Himalajach. Bóg jest najwyższy i to On daje nam prawa i obowiązki”.

Na inne pytanie, które brzmiało: „Na czym, według papieża, polega wypaczenie prawdy przez fundamentalistę?” ktoś odpowiedział: „Fundamentalista to ktoś, kto stawia prawdę na fundamentach”.

Zwyciężczyni konkursu Alicja Podleśny jest w pierwszej klasie LO i stwierdza, że ogóle nie spodziewała się, że wygra. Jak przygotowała się do olimpiady? – Trochę pracy trzeba było w to włożyć – ocenia. – To było przeczesywanie każdego fragmentu zdanie po zdaniu. Musieliśmy zapoznać się z treścią czterech orędzi papieskich, dwóch artykułów, fragmentem encykliki Spe salvi, fragmentami z Pisma Świętego i Katechizmu Kościoła Katolickiego – wymienia.

Wszystkim młodym gratulujemy i życzymy powodzenia w Łodzi!