Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku 23. Festiwal Teatrów w Jęz. Ang. – relacja i galeria

23. Festiwal Teatrów w Jęz. Ang. – relacja i galeria

Jak co roku w I LO w Rybniku odbyła się 23 edycja Festiwalu Teatrów w Języku Angielskim im. Floriana Nowaka. Owe spektakularne wydarzenie w każdej edycji przynosi wiele pozytywnych emocji oraz przyciąga grupy z różnych miast Polski. W tym roku na scenie mogliśmy zobaczyć aż 16 zespołów, goszcząc przedstawicieli Częstochowy, Bielska-Białej czy Jaworzna.

Festiwal rozpoczął się o godzinie 9, w pierwszej kolejności poznaliśmy członków Jury oraz wysłuchaliśmy przemowy dyrektora Tadeusza Chrószcza. Oficjalne rozpoczęcie zakończyło się wraz z wstąpieniem na scenę pierwszego zespołu. Wiele emocji, salwy śmiechu oraz niesamowity aplauz publiczności towarzyszyły spektaklowi ?AN ORIGINAL PLAY WHICH IS NOT ROMEO & JULIET?- czyli, troszkę o braku kreatywności i szukaniu „tego czegoś” klas drugich I LO w Rybniku. Na scenie mogliśmy zobaczyć postacie takie, jak Spiderman, Batman, Bannanaman czy Donald Trump.

W czasie kolejnego wystąpienia przenieśliśmy się na planetę Mars, gdzie wraz z zamieszkującymi tam samcami Alfa, polecieliśmy na planetę płci pięknej – Wenus. 15-minutowa historyjka miłosna ze szczęśliwym zakończeniem przyniosła wiele pozytywnych wrażeń.

?LITTLE CREATURES? – co zobaczyliśmy tym razem? Teletubisie! Mimo że tytułowe postaci rzeczywiście pojawiły się w spektaklu, celem klasy humanistycznej stało się prześmiewcze potraktowanie polskich stereotypów.

Ostatni spektakl gospodarzy i kolejna niespodzianka, co tym razem? Po odsłonięciu kurtyny na scenie pojawiła się dziewczynka, której uwagę przykuwa stara szafa. Oto świetna kryjówka w zabawie w chowanego, lecz kamuflaż jest trudny, gdy w szafie spotykamy czarnoskórego mężczyznę z paczką czerwonych i niebieskich pigułek ( Tak, mowa o Morfeuszu!). Kolejne sceny- kolejne postaci, czyli Opowieści z Narnii z elementami Matrixa, Władcy Pierścieni, Hobbita oraz Legionu Samobójców. Grze aktorskiej towarzyszyła piękna scenografia oraz intrygują charakteryzacja postaci.

W dalszej części mogliśmy rozpocząć oglądanie grup przyjeżdżających do nas z u różnych miast. Na scenie pojawiły się m.in. zespoły z Chorzowa, Żor, Częstochowy, Bielska-Białej, Wodzisławia Śląskiego czy Jaworzna. Każde przestawnie to prezentacja kolejnej ciekawej historii. To okazja zobaczenia Donalda Trumpa w troszkę innej odsłonie… W spektaklu ?PRUNT VS. BILLTON? mogliśmy podziwiać uczniów I LO w Tarnowskich Górach. Na tegorocznym festiwalu mieliśmy szansę zobaczyć również musicale. Owacja na stojąco należała się zasłużenie II LO z Rybnika za spektakl pt. ?Illusion? oraz ZSM z Częstochowy za przygotowane dzieło ? Friends Forever?. Niebywałe wrażenie wywarło I LO w Jaworznie! Zaledwie czterech aktorów poradziło sobie z występem trwającym prawie trzydzieści minut! Dodatkowo był to występ wspomagany przez niesamowite efekty specjalne i muzykę tworzącą niezwykły klimat! Grupa zapewne zdobyłaby jedno z głównych miejsc, gdyby nie przekroczenie regulaminowego limitu czasu.

Wybór najlepszych był nie lada wyzwaniem dla członków Jury. W tym roku skład komisji prezentował się następująco: Zofia Paszenda (instruktor teatralny), Anna Wiśniewska (wydawnictwo Pearson), Lidia Cichy (wydawnictwo Express Publishing), Paige Smith (lektor szkoły językowej Pascal Connect), John Widdop (również lektor szkoły językowej Pascal Connect), Rafał Kosowski (lektor szkoły językowej Britannia). Dodatkowo na widowni zasiadł ukryty juror-Monika Kubica- Skaba (aktorka teatru RONDO, instruktor teatralny w TZR, MDK i Raciborskim Centrum Kultury), która ujawniła się pod koniec festiwalu.

Oprócz oczywistych pierwszych trzech miejsc, zostały rozdane nagrody specjalne:

  • Najlepszy Aktor ? Michał Kuc (I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie),
  • Najlepsza Aktorka ? Helena Bór (II Liceum Ogólnokształcące im. A. Frycza-Modrzewskiego w Rybniku),
  • Nagroda Szkoły Językowej Britannia za najlepszą wymowę ? Marek Kanior (VI Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej).

Nagroda Szkoły Językowej Pascal Connect:
? indywidualna ? Michał Kot (I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie)
? grupowa ? I LO im. Powstańców Śląskich w Rybniku (?Women Are From Venus, Men Are From Mars?).

Nagroda Ukrytego Jurora ? Zespół Szkół Muzycznych w Częstochowie (?Friends Forever?).

Główne nagrody:

  • I miejsce I Liceum Ogólnokształcącemu im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie za
    ?The Remarkable Story Of The Future?
  • II miejsce II Liceum Ogólnokształcącemu im. A. Frycza-Modrzewskiego w Rybniku za
    ?Illusion?
  • III miejsce VI Liceum Ogólnokształcącemu im. Armii Krajowej w Bielsku- Białej za
    ?The Struggle of the Writer?

Czym zachwyciły nas spektakle? Dlaczego zostały wyróżnione spośród pozostałych? ? The Struggle of the Writer? to opowieść o pewnym pisarzu, który próbuje napisać sztukę. Jej zadaniem jest bawienie publiczności. Brak koncepcji oraz literackiej inspiracji utrudnia sprawę głównemu bohaterowi. Cały występ, oprócz bardzo ciekawego pomysłu, to koncertowa gra aktorska oraz perfekcyjna wymowa aktora, który wcielił się w pierwszoplanową postać. Nie zabrakło również elementów komizmu, które przypadły do gustu publiczności.

II miejsce to historia miłosna, która zabrała nas w niezwykłą podróż pełną muzyki i magii. Chwytliwe piosenki, piękne stroje oraz fabuła, która potrafiła rozbawić, ale i doprowadzić do łez. Nie można zapomnieć, że wykonane piosenki, zostały napisane przez prezentującą się grupę.

Miejsce, o które walczyły wszystkie zespoły, zostało przyznane spektaklowi zatytułowanemu ?The Remarkable Story of the Future?. To historia przyszłości, która żyje na Ziemi jako? człowiek, od czasu do czasu ingerując w sprawy innych ludzi. Przyszłość myśli, że nic nie może jej zdziwić. Szybko okaże się, że jest w błędzie. Wszystko rozpoczyna się, kiedy postanawia pomóc pewnemu chłopakowi o imieniu Jack. Młodzieniec z burzliwą przeszłością postanawia naprawić błędy, a co za tym idzie również swoje życie. Zakochuje się, myśli, że wszystko jest w porządku. Na jego drodze jednak stanie osoba, która udowodni, że przyszłość nie może przewidzieć wszystkiego…

Festiwalowi nieodłącznie od lat towarzyszy wewnątrzszkolny konkurs na plakat promujący to wydarzenie. Nagrody dla zwycięzców został wręczone tuż przed poznaniem zwycięzców teatralnych zmagań.

W tej kategorii trzy równorzędne miejsca zajęły:
– Dominika Bednarz (klasa 2f),
– Paulina Blażyca (klasa 3d),
– Marta Pander i Justyna Miszczak (klasa 1b).

Festiwal zakończył się około godziny 17:00. Mimo że nie każdy został nagrodzony, każdy uczestnik może czuć się spełniony! Wkład pracy wielu zaangażowanych osób nie poszedł na marne. Co więcej przyczynił się do zorganizowania kolejnego niesamowitego wydarzenia, które łączy świetną zabawę z rozwijaniem umiejętności aktorskich, językowych, wokalnych, a nawet manualnych. Miejmy nadzieję, że kolejne edycje będą przyciągać tak wiele zainteresowanych jak dotychczas, a wystawiane sztuki będą dla nas jeszcze większą zabawą!

Nikola Hulbój 

Fot. Mateusz Pawela, Stanisław Leśnik

Sponsorzy tegorocznej edycji festiwalu: Ecol Sp. z o.o, EDF Polska, Bolix S.A, Rettig Heating Sp.z o.o., Rada Rodziców, wydawnictwo językowe Pearson, Express Publishing, nagrody indywidualne ufundowane przez szkołę językową Pascal Connect i Britannia.