I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku 13. Warsztaty Humanistyczne ? relacja

13. Warsztaty Humanistyczne ? relacja

26 i 27 marca uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w trzynastych już Warsztatach Humanistycznych. Motywem przewodnim w tym roku były EMOCJE.

Naszą podróż rozpoczęliśmy od emocji w filmie. Nasz mówca, dr Michał Pabiś-Orzeszyna (zaprzyjaźniony z naszą szkołą filmoznawca z Uniwersytetu Łódzkiego), przedstawił zagadnienie emocji w filmie dokumentalnym, szczególnie koncentrując się na filmie Michaela Moore’a, ?Zabawy z bronią?. Podczas dyskusji poruszyliśmy kwestię kierowania emocjami widza, postawy reżysera i ironii na ekranie. Dr Pabiś-Orzeszyna zapanował nad widownią i pozwolił nam samym odkryć emocje, które może zrodzić w odbiorcach dzieło Moore?a.

Następnym naszym gościem był dr Dawid Matuszek z Uniwersytetu Śląskiego. Opowiedział nam o polityce emocji w grach wideo. Przedstawił nowy obraz gry- interaktywnego widowiska, a nie tylko dziecinnej zabawy I źródła uzależnień. Zobaczyliśmy igranie z emocjami gracza na przykładzie poszczególnych gier i role emocji w marketingu.

Ostatnimi gośćmi tamtego dnia były Wiktoria Niemiec i Aleksandra Jedynak, studentki Uniwersytetu Śląskiego. Tym razem poznaliśmy rolę emocji w komunikacji międzyludzkiej. Zobaczyliśmy, jaki uczucia związane są ze stresem i spróbowaliśmy odczytać emocje prezentowane w scenach. Tymi warsztatami skończyliśmy pierwszy, intensywny, ale bardzo udany dzień.

Kolejnego dnia, we wtorek zaczęliśmy od psychologii. Pani psycholog Marta Banout, mówiąc o sytuacjach kryzysowych, przedstawiła nam popularne błędy w myśleniu I uświadomiła, że emocje biorą się z umysłu, a nie z sytuacji. Pokazała nam, jak kontrolować swoje uczucia i w ciekawy sposób odsłoniła skrawek arkanów psychologii.
Na zakończenie trzynastej edycji naszych warsztatów odkryliśmy jeszcze emocje w ruchu i na scenie z panią Anną Kasprzak-Chowaniec i panem Wojciechem Chowańcem. Nauczyliśmy się wyrażać emocje, te prawdziwe i te sceniczne. Budowaliśmy zaufanie, tworzyliśmy krótkie scenki, a nawet spróbowaliśmy tańca but?. Po takim wysiłku, zarówno umysłowym jak I fizycznym, mogliśmy szczęśliwi zamknąć XIII Warsztaty Humanistyczne.

W czasie warsztatów mogliśmy zaangażować się w dyskusje, wysłuchać wszystkich doskonale przygotowanych mówców i tworzyć na podstawie wykładów nowy obraz emocji – kamienia węgielnego naszego życia. Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć sobie tak udanych warsztatów w przyszłym roku.

Warsztatom towarzyszyły, jak co roku, konkursy. W konkursie literackim nagrody I stopnia otrzymały:

Magdalena Matlingiewicz z Zespołu Szkół Budowlanych, Sandra Gut z Zespołu Szkół Sportowych oraz Aneta Tkocz i Paulina Nawrocka z I LO im. Powstańców Śl.

Nagrody II stopnia otrzymały:

Emilia Bienek z Gimnazjum Dwujęzycznego nr 17 oraz Julia Zaraś, Magdalena Kozik i Maria Banout z I LO im. Powstańców Śl.

W konkursie plastycznym nagrody I stopnia otrzymali: Artur Hrubesz z Zespołu Szkół Budowlanych, Izabela Makosz z I LO im. Powstańców Śl.

Nagrody II stopnia otrzymały:

Paulina Drygierczyk z Zespołu Szkól Budowlanych oraz Marta Tomczyk i Paulina Da ? Via z I LO im. Powstańców Śl.

Organizatorki – Aleksandra Kotas, Joanna Mikszta