I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku 12. Kinomaniak z muzyką na żywo

12. Kinomaniak z muzyką na żywo

Już po raz dwunasty miłośnicy filmów z rybnickich szkół ponadgimnazjalnych spotkali się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Śląskich w Rybniku, żeby rywalizować o tytuł ?Kinomaniaków? roku szkolnego 2017/18.

Przypomnijmy, że ?Kinomaniak? to szkolny konkurs filmowy, który od dwunastu lat jest organizowany w I LO w Rybniku. Do rywalizacji są zapraszane dwuosobowe zespoły z rybnickich szkół ponadgimnazjalnych. W tym roku udział w zabawie wzięli uczniowie z I LO im. Powstańców Śląskich, II LO im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego, V Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Budowlanych, Zespołu Szkół Technicznych im. Stanisława Staszica i Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki. Tematyka imprezy obejmowała kino współczesne od 1990 roku.

Pierwszy etap konkursu składał się z części testowej, w której pojawiły się m.in. takie pytania:

• Kogo żegnamy w tytule niemieckiego filmu z 2003 roku w reżyserii Wolfganga Beckera?
  • W jakim mieście odbywa się festiwal filmowy, którego główną nagrodą jest Złota Palma?
  • Nauczycielem jakiego przedmiotu jest główny bohater ?Dnia świra?, Adaś Miauczyński?
  • Jaki jest tytuł filmu, który otrzymał najwięcej Oscarów w 2017 roku?
  • W jakim filmie z 1997 roku Jack Dawson (w tej roli Leonardo DiCaprio) krzyczy słynne słowa ?I?m the king of the world!??

W części testowej uczniowie musieli także m.in. rozpoznać plakaty filmowe, uzupełnić tytuły filmów o brakujące kolory, czy też rozwiązać krzyżówkę, której tematem były filmy biograficzne.

>> 12. Kinomaniak – test (pobierz plik)

Pierwszy etap konkursu wyłonił pięć najlepszych par, które zmierzyły się w finale otwartym dla publiczności. Uczestnicy odgadywali nazwiska aktorów ze zdjęć i twórców filmowych na podstawie krótkich biografii (Lars von Trier, Hans Zimmer, Janusz Kamiński), rozwiązywali także rebusy filmowe. Padały pytania za 1, 2 i 3 punkty. Tradycyjną konkurencją były kalambury, w których uczniowie musieli zmierzyć się z takimi tytułami, jak ?Wichry namiętności?, ?Piękny umysł? czy ?Zgon na pogrzebie?. Nowością w tym roku była muzyka na żywo w wykonaniu ucznia Państwowej Szkoły Muzycznej w Rybniku, Dominika Marszałka. Zagrał on na oboju pięć motywów z filmów ?Harry Potter?, ?Władca pierścieni?, ?Gwiezdne wojny?, ?Indiana Jones? i ?Piraci z Karaibów?.

Nie zapomniano także o publiczności. Ochotnicy na podstawie wyświetlanych plakatów mieli za zadanie odgadnąć tytuł filmu. Za poprawną odpowiedź otrzymali bilety do kina.

Walkę o zwycięstwo stoczyli uczniowie klas pierwszych z I LO w Rybniku, którzy w części testowej zdobyli aż 48 z 50 punktów (do finału najlepsze duety ?zabrały? ze sobą połowę punktów wywalczonych w teście). Ostatecznie zwyciężczyniami okazały się Manuela Jarzębska i Wiktoria Barteczko (52 punkty), a tuż za nimi uplasowali się Jakub Gołąbek i Aleksander Szuła (50 punktów). Trzecie miejsce zajął duet z II LO, Dorota Durczok i Emilia Solik (48 punktów). Finałową piątkę uzupełnili Hanna Cofalik i Paweł Kowalski (46 punktów) z ZSME oraz Zuzanna Murzyn i Klaudia Żymełka (45 punktów) z II LO.

Organizatorem konkursu był nauczyciel z I LO w Rybniku, Adam Doliba, który w tym roku do współpracy w jury zaprosił filmoznawcę, Monikę Wieczorek i laureatkę jednej z poprzednich edycji ?Kinomaniaka?, Agnieszkę Chorab.

Laureaci konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców przy Zespole Szkół nr 1 w Rybniku, Dyskusyjny Klub Filmowy ?Ekran?, Multikino i Cinema City. Były to m.in. bilety do kina, książki o tematyce filmowej, płyty DVD czy linijki i długopisy z logo ?Kinomaniaka?. Pączki dla uczestników imprezy ufundowało Tesco Extra Rybnik.

Adam Doliba – organizator konkursu (komentarz):

W tym roku poziom konkursu był wysoki. Świadczą o tym dobre wyniki w części testowej. W poprzednich latach zdarzały się prace na kilkanaście punktów. Tym razem tak się nie zdarzyło. Do awansu do finału potrzebnych było 40 z 50 punktów. Dwie najlepsze pary straciły w teście zaledwie 2 punkty! Wynik ten osiągnęli uczniowie klas pierwszych, co jest naprawdę sporą niespodzianką. Cieszę się, że co jakiś czas udaje mi się włączyć do ?Kinomaniaka? coś nowego. W tym roku była to muzyka na żywo w wykonaniu Dominika Marszałka. Już teraz zastanawiam się, jak uatrakcyjnić konkurs w kolejnych edycjach. Mam nadzieję, że nadal będzie on się cieszył popularnością wśród uczniów i dawał im wiele optymistycznych wspomnień.

Fot. Jakub Bednarczyk, Mateusz Pawela