I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku 10. Kinomaniak – relacja i galeria

10. Kinomaniak – relacja i galeria

Zwycięzcami dziesiątej jubileuszowej edycji konkursu wiedzy o filmie współczesnym ?Kinomaniak? zostali Kewin Szymik i Krzysztof Tkocz z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych.

Tematyka konkursu ?Kinomaniak? dotyczy filmów wyprodukowanych od 1990 roku. Imprezę od dziesięciu lat organizuje w I Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Śląskich w Rybniku nauczyciel tej szkoły i pasjonat kina, Adam Doliba. Do zabawy z filmem zaprasza on uczniów rybnickich szkół ponadgimnazjalnych, którzy rywalizują między sobą w dwuosobowych drużynach. W tym roku na zaproszenie Doliby odpowiedzieli uczniowie z sześciu szkół w Rybniku: I LO, II LO, V LO, ZSME, ZST i ZSEU.

Najpierw uczestnicy konkursu zmierzyli się z testem. Na jakie pytania musieli odpowiedzieć? Oto przykłady:

• Czym była tytułowa ?Twierdza? (1996) w filmie Michaela Baya?
  • ?Przerwana lekcja …? ? dokończ tytuł filmu z 1999 roku, w którym zagrały Angelina Jolie i Winona Ryder.
  • Jak nazywa się islandzka piosenkarka, która zagrała główną rolę w filmie ?Tańcząc w ciemnościach? (2000) w reżyserii Larsa von Triera?
  • Jakie miasto pojawiło się w tytule filmu Stevena Spielberga z 2005 roku?
  • Jaką postać w filmie ?Mroczny Rycerz? (2008) zagrał Heath Ledger?
  • Na jakiej planecie pozostał samotny Mark grany przez Matta Damona w filmie Ridleya Scotta z 2015 roku?

Treść testu dostępna jest pod adresem: http://zs1.rybnik.pl/pliki/2015/11/kinomaniak10_test.doc

Następnie do finału zostało zaproszonych pięć par, które najlepiej poradziły sobie z testem. W decydującym starciu sprawdzana była znajomość muzyki filmowej (m.in. ?Selma?, ?Kraina lodu?, ?Spectre?), zwiastunów (m.in. ?Sicario?, ?Zielona mila?, ?Bogowie?) czy kadrów filmowych (?Szeregowiec Ryan?, ?Skazani na Shawshank?, ?Pulp Fiction?). Nie zabrakło również tradycyjnych kalamburów (?Diabeł ubiera się u Prady?, ?Dzikość serca?, ?Dzień świra?). Nowością były krótkie notki biograficzne znanych ludzi filmu. Po emocjonującej końcówce i dogrywce zwycięzcami dziesiątego ?Kinomaniaka? zostali uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych, Kewin Szymik i Krzysztof Tkocz. O włos wyprzedzili oni reprezentantów I LO, Adę Ryszkę i Izabelę Nykiel. Na trzecim miejscu uplasowali się inni przedstawiciele gospodarzy, Weronika Kaczmarczyk i Mateusz Kawulok. Kolejne lokaty wywalczyli Sara Nikiel i Magdalena Kościelna z II LO oraz Daniel Sikora i Patryk Bajko z Zespołu Szkół Technicznych. Najlepsi otrzymali nagrody, którymi były dyplomy, bilety do kina, płyty DVD, książki o tematyce filmowej oraz kubki z logo ?Kinomaniaka?. Dodatkową atrakcją tegorocznej imprezy były zadania dla publiczności. Dzięki temu niektóre osoby z widowni również otrzymały wejściówki do kina.

W tym roku w pracach jury pomagały Monika Wieczorek (filmoznawca) i Agnieszka Chorab (zwyciężczyni siódmej edycji ?Kinomaniaka?).

Fundatorami nagród i poczęstunku dla uczniów biorących udział w konkursie byli: Rada Rodziców przy ZS nr 1 w Rybniku, Dyskusyjny Klub Filmowy Ekran, Multikino, Cinema City i Tesco Extra.

Fot. Marta Brodawka